Percepcija starosti kroz generacije
Prema istraživanju objavljenom u časopisu “Psychology and Aging”, percepcija kada započinje starost za odrasle osobe danas čini se da je kasnija u usporedbi s prethodnim generacijama. Istraživanje je provedeno od strane njemačkih istraživača, koji su otkrili da su 65-godišnjaci rođeni 1955. godine osjećali da starost počinje u prosjeku s 75 godina, dok su oni rođeni 1911. smatrali da počinje s 71 godinu.
Faktori koji utječu na percepciju starosti
Istraživači sa Sveučilišta Humboldt, Stanford University, Sveučilišta u Luxembourgu i Sveučilišta u Greifswaldu analizirali su podatke iz njemačkog istraživanja starenja, nacionalno reprezentativnog istraživanja osoba u dobi od 40 godina i više. Proučavali su podatke oko 14.000 osoba rođenih između 1911. i 1974. godine. Povećanje očekivanog trajanja života tijekom godina može biti čimbenik koji doprinosi ovom pomaku u percepciji starosti.
- Čimbenici poput ostanka aktivnima i odgađanja umirovljenja mogu utjecati na to kako osobe percipiraju starenje.
- Žene obično definiraju starost u kasnijoj dobi u usporedbi s muškarcima, vjerojatno zbog dužeg očekivanog trajanja života i društvenih stigmi povezanih sa starenjem.
- Istraživanje je otkrilo da kako ljudi stare, tako pomaknu početak starosti dalje unatrag.
- Unutarnja stabilnost i zdravlje također mogu imati ulogu u tome kako osobe percipiraju starost, s onima koji se osjećaju usamljenima i u lošijem zdravlju smatrajući da starost počinje ranije.
Istraživači preporučuju realistično pozitivan stav prema starenju, potičući osobe da razmisle o načinima kako ostati fizički i mentalno zdravi kako stare.
Za više informacija pročitajte na spiegel