Samovozeći kamioni u automobilskoj industriji
Automobilska industrija već dugo radi na ideji samovozećih kamiona za logističke tvrtke. Proizvođač kamiona MAN sada testira računalom upravljane poluprikolice na autocesti A9 uz posebnu dozvolu. Model je razvijen u suradnji s dobavljačima poput Boscha, Knorr-Bremsea, Leonija, TÜV Süda i drugih partnera, te testiran na testnoj stazi tvrtke. Testna vozila se stalno nadziru i po potrebi upravljaju daljinski od strane zaposlenika u kontrolnom centru, pri čemu je prisutan i sigurnosni vozač za intervenciju ako je potrebno.
Najnoviji razvoji u industriji
Savezni ministar prometa Volker Wissing promovira novu tehnologiju i krenut će na testnu vožnju jednim od ovih autonomnih kamiona. Zakonodavstvo koje omogućuje ovu tehnologiju inicirao je njegov prethodnik Andreas Scheuer. Proizvođači kamiona i dobavljači očekuju značajnu poslovnu priliku s samovozećim kamionima. Daimler Trucks već godinu dana provodi pilot projekte s autonomnim kamionima u SAD-u, s ciljem da ih uvede na tržište do 2027. godine, stvarajući značajne prihode.
Continental također usmjerava svoju pozornost na američko tržište u suradnji s softverskom tvrtkom Aurorom kako bi masovno proizvodila sustav autonomne vožnje do 2027. Iako MAN još nije otkrio konkretne planove, ističu potencijalne koristi za logističke tvrtke i vozače kamiona, uključujući poboljšanu učinkovitost, smanjenje nesreća i mogućnost da vozači rade na regionalnim rutama umjesto dugih vožnji.
Međutim, postoje zabrinutosti koje su izrazili kupci, poput pouzdanosti tehnologije u lošim vremenskim uvjetima ili zonama gradnje, te visoki troškovi investicija kako za proizvođače tako i za logističke tvrtke koje se moraju prebaciti na električnu mobilnost kako to propisuje zakonodavstvo. Unatoč nedostatku vozača kamiona u Njemačkoj i potencijalnim koristima autonomnih kamiona, skeptičnost ostaje u vezi s njihovom praktičnošću i učinkovitošću u bliskoj budućnosti.
Iako je MAN testirao autonomne kamione u operacijama u luci i na željeznici, priopćavajući povećanja učinkovitosti do 40%, praktični projekti s klijentima planirani su u bliskoj budućnosti, s ciljem masovne proizvodnje do 2030. godine. Budućnost autonomnih kamiona na javnim cestama ostaje neizvjesna, s izazovima kao što su složene prometne situacije i uloga ljudskih vozača u kontekstu autonomne vožnje još uvijek se raspravlja unutar industrije.
Za više informacija pročitajte na spiegel