Trumpove izvršne naredbe za poticanje proizvodnje nuklearne energije
Predsjednik Donald Trump odobrio je niz izvršnih naredbi s ciljem poticanja proizvodnje nuklearne energije u Sjedinjenim Američkim Državama, s fokusom na smanjenje regulacija i ubrzavanje odobrenja za nove reaktore i elektrane. Ove naredbe pozivaju Komisiju za nuklearnu regulaciju da ubrza procese donošenja odluka, smanjujući vrijeme potrebno za odobrenje novih nuklearnih reaktora s više od deset godina na samo 18 mjeseci. Trump, okružen izvršnim direktorima nuklearne industrije, opisao je industriju kao “genijalnu” i istaknuo potrebu da se stvari rade ispravno.
- Ubrzanje procesa odobravanja novih reaktora
- Suradnja Ministarstava energetike i obrane za izgradnju nuklearnih elektrana
- Nesigurnost u vezi s ovlastima Trumpa nad Komisijom za nuklearnu regulaciju
Naredbe također usmjeravaju ocjenu razina osoblja u Komisiji za nuklearnu regulaciju te pozivaju na suradnju između Ministarstava energetike i obrane kako bi se izgradile nuklearne elektrane na saveznoj zemlji. Proširenje nuklearnih reaktora smatra se odgovorom na povećane energetske potrebe potaknute tehnologijom umjetne inteligencije. Međutim, postoji nesigurnost u vezi s opsegom Trumpove ovlasti nad Komisijom za nuklearnu regulaciju, koja je neovisna agencija osnovana od strane Kongresa 1974. godine.
Trumpova podrška rastu proizvodnje nuklearne energije
Osim što olakšava proizvodnju nuklearne energije, Trumpove naredbe potiču rast domaće proizvodnje urana i obogaćivanja. Od početka njegovog drugog mandata, Trump je prioritet dao deregulaciji u energetskoj industriji, posebno u oblasti fosilnih goriva. Proglasio je “nacionalnu energetsku izvanrednu situaciju” po povratku u Bijelu kuću, s ciljem ubrzanog identifikacije i korištenja domaćih energetskih resursa.
- Prioritet deregulacije u energetskoj industriji
- Nacionalna energetska izvanredna situacija
Nuklearna energija ostaje kontroverzna tema u SAD-u, s pobornicima koji ističu niske emisije stakleničkih plinova, a kritičari ističu sigurnosne zabrinutosti, radioaktivni otpad i potencijal za katastrofalne nesreće poput incidenta u Three Mile Islandu 1979. Unatoč regulatornim promjenama, stručnjaci procjenjuju da će biti potrebno značajno vrijeme da SAD značajno poveća svoju nuklearnu infrastrukturu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera