Smanjenje javne potrošnje u afričkim zemljama
Smanjenje javne potrošnje u šest afričkih zemalja značajno je utjecalo na prihode zdravstvenih i obrazovnih radnika, pri čemu su neki doživjeli i do 50-postotno smanjenje plaća u proteklih pet godina. Izvještaj međunarodne NVO ActionAid otkrio je da 97 posto zdravstvenih radnika u Etiopiji, Gani, Keniji, Liberiji, Malaviju i Nigeriji ima problema s pokrivanjem osnovnih potreba poput hrane i najma svojim plaćama. Izvještaj krivi Međunarodni monetarni fond (MMF) za savjetovanje vlada da smanje javnu potrošnju radi otplaćivanja vanjskog duga, što vodi prioritetizaciji otplaćivanja duga nad ulaganjima u zdravstvo i obrazovanje.
Posljedice rezova na zdravstvene i obrazovne sustave
Izvještaj je istaknuo posljedice tih rezova na zdravstvene sustave, gdje kronični nedostaci i padajuća kvaliteta usluge ostavljaju milijune bez pristupa vitalnim zdravstvenim uslugama. Žene su posebno pogođene, s nekima prisiljenima na porođaj kod kuće zbog neobračunatih bolničkih troškova. Cijena bitnih lijekova, poput onih za malariju, dramatično je porasla u privatnim ustanovama, čineći ih nedostupnima mnogima. Slično tome, obrazovni sustavi su onesposobljeni rezovima u proračunu, što rezultira pretrpanim učionicama, manjkom nastavnih materijala i smanjenjem plaća nastavnika. Nastavnici se žale da je teško pružiti kvalitetno obrazovanje zbog nedostatka resursa i pretrpanosti razreda.
ActionAid je naglasio da su posljedice mjera štednje podržanih od strane MMF-a dalekosežne, ograničavajući sposobnost zdravstvenih djelatnika i edukatora da pružaju kvalitetne usluge. Teret duga neravnomjerno pogađa marginalizirane zajednice u zemljama s niskim prihodima, nastavljajući nepravedan globalni ekonomski sustav. Izvještaj poziva na prestanak politika koje prioritiziraju otplatu duga nad ulaganjima u bitne javne usluge, pozivajući na preusmjeravanje prema politikama koje prioritiziraju potrebe najugroženijih populacija.
Za više informacija pročitajte na aljazeera