Pregovori za primirje na Ukrajini
Nakon telefonskog razgovora između ruskog predsjednika Vladimira Putina i američkog predsjednika Donalda Trumpa, najavljene su pregovori za primirje na Ukrajini. Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky podržao je inicijativu, tražeći sastanak na visokoj razini koji bi uključivao Ukrajinu, Rusiju, Sjedinjene Američke Države, zemlje EU i Veliku Britaniju kako bi se okončao sukob koji vodi Moskva na Ukrajini. Zelensky je istaknuo potrebu za primirjem te je sugerirao da ukoliko Rusija ne prestane s ubojstvima, trebaju biti uvedene strože sankcije.
Spremnost za izravne pregovore
Zelensky je također izjavio da je Ukrajina spremna sudjelovati u izravnim pregovorima s Rusijom u bilo kojem formatu koji vodi do rezultata, spominjući Tursku, Vatikan ili Švicarsku kao moguće domaćine. Dodatno je spomenuo razgovor s Trumpom prije nego što je Trump nazvao Putina, nakon čega je uslijedio razgovor koji je uključivao vođe iz Francuske, Finske, Njemačke, Italije i Europske unije.
Europski lideri, uključujući njemačkog kancelara Friedricha Merza i predsjednicu Europske komisije Ursulu von der Leyen, pohvalili su napore Trumpa za primirjem te su izrazili podršku povećanju pritiska na Rusiju putem sankcija. Talijanska premijerka Georgia Meloni pozdravila je spremnost Vatikana da bude domaćin potencijalnih razgovora o Ukrajini.
Rezultati poziva između Trumpa i Putina
Nakon svoj dvoipolsatni poziv s Putinom, Trump je najavio odmah početak pregovora između Rusije i Ukrajine za primirje, ne pružajući daljnje pojedinosti. Kremlj je također izrazio zadovoljstvo pozivom, pri čemu je Putin navodno spreman za pregovore “memoranduma” za buduće mirovne pregovore i moguće primirje s Ukrajinom. Putinov savjetnik istaknuo je produljenje trajanja poziva, napominjući da ni Putin ni Trump nisu željeli prekinuti razgovor.
Ukupno, tekst ističe suradničke napore između Sjedinjenih Američkih Država, Rusije, Ukrajine i europskih zemalja u nastojanju da se putem pregovora i potencijalnih primirja postigne mir na Ukrajini. Spremnost ključnih vođa da se angažiraju u dijalogu i traže diplomatska rješenja naglašava važnost međunarodne suradnje u rješavanju sukoba.
Za više informacija pročitajte na spiegel