Britanija planira reformirati svoj sustav imigracije
Britanija planira reformirati svoj sustav imigracije s uvođenjem “bijele knjige o imigraciji”, najavljenom od strane premijera Keira Starmera. Reforma ima za cilj učiniti život u UK privilegijem koji se mora zaslužiti, uz strože imigracijske politike. Ova promjena dolazi nakon prošlogodišnje promjene vlade, s Starmerom koji je objavio kraj propale eksperimentacije Britanije s otvorenim granicama. Predložene reforme uključuju ukidanje vize za njegovatelje, ponovno uvođenje zahtjeva za sveučilišnu diplomu za vizu za kvalificirane radnike te postavljanje ograničenja na vize za profesije bez takvih kvalifikacija.
Poslodavce će se poticati da prioritiziraju britanske kvalifikacije, a čekanje za stjecanje britanskog državljanstva moglo bi biti povećano s pet na deset godina. Izuzeci će se napraviti za pojedince koji su dali značajan doprinos ekonomiji i društvu, poput medicinskih sestara, liječnika, inženjera i izvršnih direktora u području umjetne inteligencije. Dodatno, bit će potrebna veća razina poznavanja engleskog jezika.
Situacija nakon Brexita
Nakon Brexita 2020. godine, neto migracija u UK porasla je, dosegnuvši 728.000 u 2024., unatoč prethodnim obećanjima vlade. S većinom imigranata koji više ne dolaze iz europskih zemalja, građani EU-a sada se suočavaju s više prepreka prilikom ulaska u UK, što utječe na studente i osobe na razmjeni. Rasprave o putnim slobodama između EU-a i UK-a zakazane su za summit 19. svibnja u Londonu, gdje će obje strane tražiti bliže veze u različitim područjima, uključujući trgovinu i obranu. Međutim, povratak na uvjete prije Brexita je malo vjerojatan.
Za više informacija pročitajte na spiegel