Albanci sudjeluju na općim izborima
S premijerom Edijem Ramom koji traži četvrti mandat usred obećanja članstva u EU i optužbi za korupciju. Biračka mjesta otvorena su u nedjelju, sa gotovo 3,7 milijuna birača, uključujući one iz dijaspore. Rama se predstavlja kao vođa koji će Albaniju odvesti prema pristupu EU do 2030. Njegov glavni rival, Sali Berisha, suočava se s optužbama za korupciju, ali i dalje ima vjernu podršku, zagovarajući “Učiniti Albaniju ponovno velikom”.
Kritičari ističu
Raminu kontrolu nad javnim institucijama, optužujući ga za prisvajanje države i eroziju demokracije. Ramin upravni tim, uključujući njegovog bliskog saveznika gradonačelnika Tirane, suočio se s optužbama za korupciju i pranje novca. Mlađa generacija izražava razočaranje dugogodišnjim političarima poput Rame i Berishe, preferirajući nove lica ili planirajući emigraciju.
Izbori, sučeljavanje dugogodišnjih rivala Rame i Berishe, ima značaj jer bi manje stranke mogle odigrati ključnu ulogu u formiranju sljedeće vlade ako Socijalisti trebaju saveznike za održavanje svoje većine. Kampanja je snažno koristila društvene medije, s Demokratskom strankom koja je angažirala američkog političkog stratega Chrisa LaCivitu. Zabrana TikToka, nametnuta zbog online uznemiravanja, izazvala je optužbe za cenzuru.
Na kraju, albanski opći izbori odražavaju duboko usađenu političku dinamiku, s Ramom i Berishom koji se sučeljavaju u natjecanju obilježenom optužbama za korupciju i obećanjima pristupanja EU. Ishod ostaje neizvjestan, s mogućnošću da manje stranke oblikuju buduću vladu, usred pozadine razočaranja među mlađim biračima i prijetnje emigracije kao rješenja. Prijelaz kampanje na društvene medije i utjecaj stranih političkih stratega dodatno naglašavaju složenost albanske politike dok zemlja usmjerava svoj put prema EU.
Za više informacija pročitajte na aljazeera