Studija otkriva potencijalnu povezanost između ljevorukosti i neuroloških poremećaja
Studija je pokazala da su osobe s autizmom 3,5 puta vjerojatnije da budu ljevoruke u usporedbi s općom populacijom. Istraživanje je provedeno od strane međunarodne grupe istraživača i utvrdilo je da su ljevorukost i mješovita rukama češće kod osoba s dijagnozama poput shizofrenije, autizma i intelektualnih poteškoća. Ove promjene u preferenciji ruke povezane su s psihičkim i psihološkim stanjima koji utječu na jezični sustav ili neurološki razvoj od rane dobi.
Atipična ljevorukost može biti povezana s dugotrajnim jezičnim simptomima poput mucanja i disleksije, iako depresija i disgrafija nisu pokazale značajnu razliku u preferenciji ruke. Ljevaci mogu imati ravnomjerno raspoređene jezične centre između obje strane mozga, iako je dominantna strana mozga obično ta koja upravlja jezikom, logičkim procesiranjem mišljenja i preferencijom ruke.
Vjerojatnost atipične ljevorukosti u kliničkim populacijama
Studija je također istražila vjerojatnost atipične ljevorukosti u kliničkim populacijama, sugerirajući da bi ljevorukost i mješovita rukama mogle biti povezane s poremećajima koji se odnose na jezik zbog jednostrane lokacije jezika u mozgu. Čimbenici poput dobi u kojoj se simptomi pojave također su uzeti u obzir, pri čemu su poremećaji s ranim početkom pokazali veću učestalost ljevorukosti i mješovitih rukama, vjerojatno zbog toga što se preferencija ruke utvrđuje veoma rano.
Rezultati studije su korelacijski i ne pružaju dokaze o uzročnoj vezi između ljevorukosti i mentalnih poremećaja. Istraživači su istaknuli potrebu za dodatnim istraživanjem kako bi se bolje razumjela veza između ljevorukosti i mentalnih zdravstvenih stanja te naglasili važnost oprezne interpretacije nalaza kako bi se izbjegli nepotrebni strahovi ili stigme.
Za više informacija pročitajte na FOX News