Nova politika isporuke oružja
Nakon tri godine opsežne transparentnosti, nova savezna vlada pod kancelarom Friedrichom Merzom, izgleda da se vraća tajnim praksama u vezi s njemačkim isporukama oružja Ukrajini. Ova odluka navodno služi tome da se agresoru u ukrajinskom ratu ne ustupi vojne prednosti i smanji javne rasprave o isporukama oružja. Prethodna vlada pod kancelarom Olafom Scholzom je nakon početka rata isporučivala oružje Ukrajini i objavila detaljan popis tih isporuka. Taj popis je pokazao da je Njemačka bila jedan od najvećih dobavljača oružja Ukrajini. Nova vlada sada planira držati isporuke oružja u tajnosti kako bi stvorila stratešku dvosmislenost i zamaglila vlastite akcije pred protivnikom. Detalji o informiranju Bundestaga o tim isporukama još nisu objavljeni, ali se pretpostavlja da će Parlament biti obaviješten na tajnim sjednicama Odbora za obranu.
Rasprava o krstarećem projektilu
Promjena u politici isporuke oružja također se odnosi na potencijalnu isporuku krstarećeg projektila Taurus Ukrajini, o kojem se raspravljalo tijekom predizborne kampanje Merza. Francuska i Velika Britanija, koje su isporučile slično oružje, spomenute su kao važni saveznici u tom kontekstu. Emmanuel Macron je ipak naglasio da bi javne rasprave o isporukama oružja trebale biti izbjegavane kako bi se osigurala sigurnost Ukrajinaca i zaštitile moguće informacije od ruske vojske.
Nadolazeći sastanak vodećih europskih političara Koalicije voljnih održat će se u subotu kako bi se raspravljalo o mogućem primirju u Ukrajini. Njemačka, Francuska, Velika Britanija i Poljska su dio te koalicije koja je uspostavljena nakon incidenta između Volodymyra Zelenskyja i Donalda Trumpa. Merz, Francuska i nordijske zemlje podržavaju nadu za primirjem u Ukrajini. Očekuje se da će se raspravljati o uvjetnom primirju na 30 dana.
Za više informacija pročitajte na spiegel