Porast vojnih izdataka u Europi
Prošle je godine Europa doživjela značajan porast vojnih izdataka, nadmašujući globalni porast troškova, pri čemu je Europa prednjačila sa skokom od 17 posto na 693 milijuna dolara. Porast troškova uglavnom je potaknut stalnom prijetnjom Rusije, s zabrinutostima zbog potencijalnog povlačenja SAD-a unutar saveza što je dodatno pogoršalo situaciju. Unatoč tome što je Rusija zabilježila najveći godišnji porast troškova od 38 posto, Ukrajina se istaknula kao zemlja koja posvećuje najveći udio svoje ekonomije (34 posto) vojnim izdacima. Tekst ističe kako je promjena u vojnim izdacima odraz kraja američke prevlasti na globalnoj sceni, pri čemu Europa prepoznaje potrebu da se osamostali. Kao rezultat, očekuje se daljnji porast vojnih izdataka u idućim godinama.
Trendovi povećanja vojnih izdataka
Opuštena pravila EU-a o deficitu, zajedno s značajnim sredstvima namijenjenima za jačanje obrane, poput 150 milijardi eura za poticanje europskih vojnih proizvoda, sve su u skladu s predviđenim trendom povećanih vojnih izdataka u Europi. Međutim, stručnjaci upozoravaju da će pretvaranje izdataka u vojne sposobnosti potrajati, naglašavajući potrebu za kontinuiranim ulaganjem tijekom nekoliko godina. Također se pojavljuje zabrinutost oko raspodjele sredstava, s bojazni da bi trošak mogao biti usmjeren prema zastarjelim ili zastarjelim sustavima umjesto prema suvremenim vojnim potrebama. Postoji prilika za Europu da tehnološki napreduje putem vojne inovacije i ulaganja, posebno istaknuta evolucijom taktika ratovanja koje se primjećuju u Ukrajini, uključujući bespilotne letjelice i vozila bez posade.
- Neki stručnjaci zagovaraju suradnički pristup između SAD-a i Europe kako bi se riješile određene obrambene potrebe, umjesto strategije samostalnog djelovanja.
- Pojam strateške autonomije pojavljuje se kao pokretačna snaga iza obnovljene europske odlučnosti u obrani, s fokusom na nadogradnju sposobnosti i zajedničko rad na zajedničkim ciljevima.
- Zabrinutosti ostaju u vezi s mogućim ishodima povećanih izdataka, posebno u sukobima poput onog u Ukrajini. Situacija tamo opisana je kao “mljevenje mesa”, gdje veliki troškovi možda neće odlučno promijeniti tijek rata već rezultirati daljnjim gubicima života.
Tekst konačno ističe složenosti i izazove povezane s značajnim porastom vojnih izdataka u Europi te njegove šire posljedice za globalnu sigurnost i suradnju.
Za više informacija pročitajte na aljazeera