Trgovinske tarife i Južna Amerika
Južnoameričke zemlje odahnule su kada je Donald Trump otkrio da će imati niže trgovinske tarife iz SAD-a u usporedbi s drugim zemljama. Samo su Gvajana i Venezuela prvotno imale više stope, koje su kasnije smanjene na 10% kao i ostatak Južne Amerike. Za gotovo sve zemlje je uslijedio prekid povišenih stopa na 90 dana, osim za Kinu, Kanadu i Meksiko, što je otvorilo potencijalne prilike za južnoameričke izvoznike da povećaju prodaju u SAD-u i drugim globalnim tržištima.
Zemlje poput Brazila i Argentine, vodeći izvoznici roba poput soje i nafte, mogle bi imati koristi od viših američkih tarifa na kineske proizvode, što potencijalno može dovesti do povećanja izvoza kako bi zamijenile prethodne američke opskrbe. Međutim, neki stručnjaci tvrde da podizanje “bilateralnih barijera” na robu možda neće nužno rezultirati financijskim dobitkom za južnoameričke zemlje, jer su cijene globalno postavljene i utječu na njih makroekonomski čimbenici.
Ostali sektori u Južnoj Americi
Ostali sektori u Južnoj Americi, poput industrije govedine, kave i obuće, također se nadaju osvajanju veće globalne prodaje s obzirom na smanjenje uvoza iz SAD-a zbog Trumpovih visokih tarifa. Brazilske izvozne mogućnosti govedine mogu potencijalno povećati u Japanu, jer bi Tokyo mogao prebaciti kupovinu više mesa iz Južne Amerike nakon prijetnji tarifama iz SAD-a.
Slično tome, brazilskoj industriji kave i obuće može donijeti konkurentsku prednost nad azijskim konkurentima na američkom tržištu zbog tarifa koje je nametnuo Trump zemljama poput Vijetnama, Indonezije i Kine.
Iako postoje potencijalne prednosti, postoje i rizici za kontinent. čak i uz niže tarifne stope, zemlje se mogu suočiti s smanjenom američkom potražnjom ako cijene porastu, posebno za robe poput nafte, bakra, željeza i metala, na koje je SAD uveo tarife.
Globalna volatilnost cijena roba rezultirana Trumpovim tarifnim ratovima, poput padova cijena nafte i bakra, također mogu utjecati na ekonomije koje su snažno oslonjene na izvoz poput Čilea i Perua. Gledajući unaprijed, ako Brazil i Argentina doista dožive značajan porast izvoza u SAD, mogli bi se suočiti s višim tarifama koje namjerava uvesti Trump radi poticanja domaće proizvodnje.
Štoviše, utjecaj Trumpovih tarifa na Južnu Ameriku može postati složeniji ako zemlje poput Brazila počnu više izvoziti u Kinu, što može potaknuti potencijalnu odmazdu od SAD-a.
Sve u svemu, označavanje Trumpovih tarifa kao jasnog “pobjednika” ili “gubitnika” za Južnu Ameriku prejednostavnjuje složenu situaciju. Budući smjer trgovinskih odnosa ostaje neizvjestan, a stručnjaci su podijeljeni oko toga je li Južna Amerika spremna u potpunosti iskoristiti potencijalne prilike koje pružaju Trumpove trgovinske politike. Razvijanje trgovinskog pejzaža i njegov utjecaj na južnoameričke ekonomije i dalje će se pažljivo pratiti dok zemlje prolaze kroz izazove i mogućnosti nastale uslijed globalne trgovinske nestabilnosti.
Za više informacija pročitajte na BBC