Analiza dokumenta pregledanog od strane novinske agencije Reuters
Dokumenti pregledani od strane novinske agencije Reuters otkrivaju značajne razlike između SAD-a i europskih država, uključujući Ukrajinu, u naporima za postizanje mira u Ukrajini. Prijedlozi su se temeljili na zajedničkim konzultacijama između predstavnika SAD-a, europskih država i Ukrajine u Parizu 17. travnja i u Londonu 23. travnja.
Ključne točke spora
Ključne točke spora uključuju priznavanje ruske kontrole nad ukrajinskim teritorijama, sigurnosna jamstva, sankcije protiv Rusije i kontrolu teritorija okupiranih od strane Rusije. Američki prijedlog poziva na de jure priznavanje ruske kontrole nad Krimom i de facto kontrole nad drugim okupiranim teritorijama u istočnoj i južnoj Ukrajini. Suprotno tome, europski prijedlog ne priznaje rusku kontrolu i sugerira detaljne rasprave o tom pitanju nakon postizanja primirja.
- Priznavanje ruske kontrole
- Sigurnosna jamstva
- Sankcije protiv Rusije
- Kontrola okupiranih teritorija
Što se tiče sigurnosnih jamstava, SAD predlaže “čvrsto sigurnosno jamstvo” za Ukrajinu od europskih i drugih prijateljskih država bez preciziranja detalja. SAD također navodi da Ukrajina više neće tražiti članstvo u NATO-u, što je zahtjev Rusije. Europsko-ukrajinski prijedlog detaljno opisuje sigurnosna jamstva bez ograničenja vojnih snaga Ukrajine ili savezničkih trupa stacioniranih na ukrajinskom teritoriju, što Rusija odbacuje. Također se spominje “čvrsto sigurnosno jamstvo” slično članu 5 NATO-ovog sporazuma.
Što se tiče sankcija protiv Rusije, SAD predlaže ukidanje sankcija nametnutih od aneksije Krima, dok europsko-ukrajinski prijedlog sugerira postupno ublažavanje sankcija nakon postizanja održivog mira, s mogućnošću ponovnog nametanja sankcija ako Rusija prekrši mirovni sporazum. Što se tiče kompenzacije za Ukrajinu, dokument SAD-a spominje financijsku kompenzaciju ne navodeći izvor sredstava, dok europsko-ukrajinski dokument sugerira financijsku kompenzaciju za ratne štete, uključujući sredstva iz zamrznute ruske imovine u inozemstvu.
Napredak američkog posebnog izaslanika
Dodatno, američki posebni izaslanik Witkoff napredovao je u naporima za provođenje američkih pozicija sastankom s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, što je rezultiralo usklađivanjem stajališta o Ukrajini i drugim međunarodnim pitanjima, kako je rekao vanjskopolitički savjetnik Kremlja Yuri Ushakov. Razgovor je također pokrenuo mogućnost izravnih pregovora između Rusije i Ukrajine.
Za više informacija pročitajte na spiegel