Situacija u Gazi
Izrael već više od 50 dana blokira uvoz humanitarne pomoći u pojas Gaze, što je dovelo do teške humanitarne krize. Njemačka, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo zajedno su kritizirali Izraelovu odluku, nazivajući je neprihvatljivom. Situacija u Gazi opisana je kao najgora od početka sukoba, s ograničenim pristupom čistoj vodi, električnoj energiji i osnovnim potrebama zbog stalnih izraelskih vojnih napada i ograničenja humanitarne pomoći. Skoro sve međunarodne i palestinske organizacije za pomoć morale su obustaviti ili smanjiti svoju pomoć otkako su izraelski napadi nastavljeni u ožujku.
Situacija stanovništva
Situacija je dovela do preseljenja pola milijuna stanovnika Gaze, s ograničenim pristupom čistoj vodi i osnovnim potrebama. Oxfam je izvijestio o nedostatku čiste vode, nedostatku funkcionalnih objekata zbog oštećene infrastrukture i ekstremnoj gladi među stanovništvom. Izrael optužuje Hamas za prisvajanje humanitarne pomoći i prodaju po uvećanim cijenama civilima.
Koordinator za humanitarnu pomoć Oxfama u Gazi opisao je situaciju kao očajnu, s ljudima koji žive u strahu i očaju. Nedavni prekid vatre prekinut je zbog nesuglasica između Izraela i Hamasa o uvjetima za sljedeću fazu, pri čemu Hamas traži kraj sukoba i izraelsko povlačenje iz Gaze. Izrael ima za cilj potpuno uništiti Hamas, navodeći neprekidno zadržavanje talaca i preminulih zarobljenika kao razlog za nastavak sukoba.
Za više informacija pročitajte na spiegel