Američki zračni udari u Jemenu
Molimo strukturiraj tekst s jasnim naznakama gdje se nalaze naslovi, paragrafi i bilo koje druge podjele sadržaja, prema standardnoj organizaciji HTML sadržaja…
Predvodni zračni udari u Jemenskoj prijestolnici
Američki predvodni zračni udari u jemenskoj prijestolnici, Sani, rezultirali su najmanje dvanaest smrtnih slučajeva i trideset ozlijeđenih, prema informacijama medijskih kanala povezanih s Houtijima. Napadi su ciljali tržnicu u distriktu Farw, uz dodatne zračne udare prijavljene u provincijama Marib, Hodeida i Houthiskoj utvrdi Saada. SAD je pokrenuo vojnu kampanju u Jemenu sredinom ožujka kako bi se suprotstavio Houtijevo napadima na brodove u Crvenom moru, pri čemu je predsjednik Donald Trump zaprijetio grupi “potpunim” uništenjem. Tada su SAD gotovo svakodnevno izvodili udare na područjima pod kontrolom Houtija.
Sigurnosni propust tijekom planiranja udara
Došlo je do sigurnosnog propusta tijekom planiranja zračnih udara kada je otkriveno da su visoki američki dužnosnici razgovarali o vojnoj akciji protiv Houtija putem aplikacije za uključivanje Signal, slučajno uključujući novinara u konverzaciju. “New York Times” je izvijestio da je američki ministar obrane Pete Hegseth podijelio vojne planove u drugom grupnom chatu, ovaj put sa svojom suprugom koja ne radi u Ministarstvu obrane.
Najsmrtonosniji zračni udar
Najsmrtonosniji zračni udar nedavno je ciljao Houtijima kontroliranu luku za naftu Ras Isa, rezultirajući najmanje 80 smrtnih slučajeva i 150 ozljeda, kako je izvijestio Houtima povezani kanal Al-Masirah. Houtiji, podržani od strane Irana, dio su „Osovine otpora“ zajedno s Hamasom u Gazi i Hezbollahom u Libanonu, svi s ciljem uništenja Izraela.
Houtiji i sukobi u regiji
Houtiji su se osvetili Izraelu nakon napada Hamasa u Gazi, lansirajući rakete na Izrael, napadajući brodove u Crvenom moru i Adenskom zaljevu te ciljajući izraelske lokacije s bespilotnim letjelicama i raketama, navodno u solidarnosti s Palestincima u Gazi. Ovi događaji ističu eskalirajuće napetosti u regiji i složenu mrežu geopolitičkih i vojnih akcija koje potiču sukobe.
Za više informacija pročitajte na spiegel