Taliban i Rusija
Vrhovni sud Rusije suspendirao je zabranu Talibana, skupine koja je već preko 20 godina označena kao teroristička organizacija, u nastojanju normalizacije odnosa s de facto vladarima Afganistana. Ova odluka dolazi nakon godina postupnog pomirenja između Rusije i Talibana, usprkos turbulentnoj povijesti koja seže u građanski rat u Afganistanu devedesetih godina. Zajednički sigurnosni interesi, poput borbe protiv regionalne podružnice ISIL-a, ISKP, približili su Rusiju i Taliban.
Suradnja i pomirenje
Predsjednik Vladimir Putin nazvao je Taliban “saveznikom” u naporima protuterorizma, a Moskva je domaćin različitih foruma za talibanske dužnosnike. Dodatno, Rusija planira koristiti Afganistan kao tranzitni centar za izvoz plina u jugoistočnu Aziju. Ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izrazio je namjeru nastavka razvoja političkih, trgovinskih i ekonomskih veza s Kabulom.
Nekoliko azijskih zemalja, uključujući Kazahstan i Kirgistan, također su unaprijedile odnose s Talibanom u posljednjih nekoliko godina, pri čemu je Kazahstan 2023. uklonio grupu s liste terorističkih organizacija. Ostale zemlje s veleposlanstvima u Kabulu uključuju Kinu, Indiju, Saudijsku Arabiju, Ujedinjene Arapske Emirate, Katar i Iran, pri čemu je Kina imenovala veleposlanika nakon preuzimanja vlasti od strane Talibana 2023. godine.
Sveukupno, suspenzija zabrane Talibana od strane Vrhovnog suda Rusije odražava širi trend zemalja koji ponovno procjenjuju svoje odnose s grupom u svjetlu političkih i sigurnosnih razmatranja. Ova odluka označava pomak prema angažmanu i diplomaciji s Talibanom, dok različite zemlje plove kroz kompleksnosti evoluirajuće situacije u Afganistanu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera