Obnovljivi izvori energije u 2024. godini
U 2024. godini svijet je postigao važan korak proizvodnjom preko 40 posto svoje električne energije iz čistih izvora energije, što je uglavnom potaknuto rapidnim rastom solarnih sustava. Unatoč značajnom napretku, čista energija se bori u zadovoljavanju rastuće potražnje, posebno zbog povećane potrošnje za hlađenje tijekom rekordnih globalnih temperatura i toplinskih valova. Fosilna goriva i dalje dominiraju kao izvor proizvodnje električne energije, ali porast obnovljivih izvora polako im smanjuje tržišni udio.
Međunarodne inicijative za čistu energiju
Međunarodna agencija za energiju (IEA) istaknula je hitnu potrebu za smanjenjem uporabe fosilnih goriva kako bi se ograničilo povećanje globalne temperature na 1,5°C do 2100. Međutim, potrebne investicije u obnovljive izvore još uvijek su daleko ispod potrebnih razina, te izlazak iz fosilnih goriva još nije ozbiljno započeo. Prijelaz na čistu energiju također ovisi o čimbenicima poput investicija u energetske mreže i sposobnosti sustava da učinkovito apsorbira obnovljivu energiju.
- Kina prednjači u proizvodnji i implementaciji tehnologija čiste energije
- SAD ostaje glavni proizvođač električne energije iz plina
- Europska unija bilježi pad proizvodnje električne energije iz plina već petu godinu zaredom
Sveukupno, prijelaz na obnovljive izvore energije ključan je za borbu protiv klimatskih promjena, no potrebne su značajne investicije, promjene politika i međunarodna suradnja kako bi se ubrzao ovaj prijelaz. IEA je postavila ambiciozne ciljeve za proširenje kapaciteta obnovljive energije, poboljšanja energetske učinkovitosti, smanjenja emisija metana, te usvajanja električnih vozila i toplinskih pumpi kako bi se postigli globalni klimatski ciljevi. Konačni uspjeh ovih napora ovisit će o kompleksnoj međuigri čimbenika koji oblikuju budućnost energetskog pejzaža.
Za više informacija pročitajte na aljazeera