Odnos SAD-a i Kanade zbog tarifa
U odgovoru na nametanje tarifa SAD-a Kanadi, mnogi Kanađani su zauzeli nepokolebljiv stav bojkotirajući američke proizvode i pokazujući svoj patriotizam. Stanovnici, uključujući lokalnog menadžera paba u Torontu i glumca Jeffa Douglasa, aktivno su protestirali protiv agresivnih akcija predsjednika Trumpa. Simbolični gestovi poput preimenovanja pića i promjene stavki na meniju pokazuju jedinstvo i nacionalni ponos. Čak je i Kanadska radiodifuzna korporacija suočena s oštrim kritikama zbog istraživanja ideje o Kanadi postajući 51. država, uz optužbe za izdaju i veleizdaju. Unatoč Trumpovoj nedavnoj odluci da ukinu neke tarife, Kanađani se osjećaju neugodno i povrijeđeno nastavkom trgovinskih napetosti.
Pripreme za ekonomske posljedice
Politički lideri poput ministra vanjskih poslova Melanie Joly i Douga Forda pokazali su solidarnost uzvraćajući sa izvoznim tarifama na američku električnu energiju, što utječe na milione domova u Americi. Poslovni subjekti i pojedinci u Kanadi se pripremaju za ekonomske posljedice potencijalnih gubitaka radnih mjesta i recesije ako sukob potraje. Nesigurnost oko tarifa izazvala je anksioznost i poremećaj, s financijskim gubicima i odgodama poslova i kod američkih i kanadskih tvrtki. Kanadska vlada priprema mjere olakšanja za pogođene, slične onima provedenim tijekom pandemije Covid-19.
Napetost između SAD-a i Kanade
Trgovački spor je napregnuo odnose između SAD-a i Kanade, dugogodišnjih saveznika, s premijerom Justinom Trudeauom osuđujući tarife kao pokušaj slabljenja i potencijalnog pripojenja Kanade. Duboko nezadovoljstvo među Kanađanima proizlazi iz osjećaja zlostavljanja od strane susjeda koje su smatrali bliskim prijateljem. Kao rezultat toga, rezervacije za putovanja u SAD su strmoglavo pale, što pokazuje konkretn posljdice napetih odnosa. Iako Kanađani nadaju se da će se normalnost vratiti, prevladavajući osjećaj je da Kanada mora potražiti nove saveznike ako odnosi s SAD-om nastave se pogoršavati.
Za više informacija pročitajte na BBC