Afričke granice
Afrika je kontinent koji se sastoji od 54 zemlje, mnoge od njih imaju umjetne granice stvorene tijekom Berlinske konferencije 1884.-1885. godine, gdje su europske sile podijelile kontinent bez ikakvog afričkog predstavljanja.
Jedan primjer različite granice je ravna crta koja razdvaja Egipat i Sudan duž 22. paralele nacrtane od strane Britanije 1899. unatoč prenamijenjenim teritorijima 1902. godine što je dovelo do sporova nakon neovisnosti, Hala’ib Trokut kontroliran od strane Egipta i Bir Tawil ostaju nepriznati niti od jedne zemlje zbog kompleksnih geopolitičkih razloga.
Gambija, uski trak zemlje uz rijeku Gambija, bila je britanska kolonija koju je graničio francuski Senegal, određen je topovskim pucanjima za uspostavu teritorijalnih granica, oblikujući je kao uski enklavu unutar Senegala. Cabinda, sjeverna provincija Angole odvojena trakom Demokratske Republike Kongo, priznata je na Berlinskoj konferenciji kao portugalska posjed kasnije spojena s Angolom zbog svojih resursa, što je dovelo do pokreta za neovisnost.
Caprivi Strip u Namibiji nastao je kao plan trgovačke rute koji je propao zbog otkrića Viktorijinih slapova, čineći trak beskorisnim za prijevoz. Lesoto, brdovita zemlja okružena Južnom Afrikom, utemeljena je od strane Basotho naroda pod britanskom zaštitom protiv boerske ekspanzije, da bi konačno dobila neovisnost 1966. godine.
Četiri zemlje u svijetu imaju “Gvineja” u svom imenu zbog kolonijalnih podjela duž zapadne afričke obale, dok je Kongo rijeka stvaranja Demokratske Republike Kongo i Republike Kongo nazvane od Belgije i Francuske respektivno. Ove granice, rezultat kolonijalnih interesa, vojne moći i povijesnih odluka, odražavaju naslijeđe europskog imperijalizma i nastavljaju utjecati na afričke nacije danas.
Za više informacija pročitajte na aljazeera