Odluka Donalda Trumpa o povećanju stopa carina
Odluka predsjednika Donalda Trumpa o povećanju stopa carina na sve uvoze čelika i aluminija naišla je na osudu ključnih trgovinskih partnera, uključujući Meksiko, Kanadu i Europsku uniju. Potez je opisan kao nepromišljen i kontraproduktivan, što je dovelo do upozorenja o protumjerama.
EU je obećala zaštititi svoje ekonomske interese nametanjem protumjera, nazivajući tarife neopravdanim.
Reakcije trgovinskih partnera i protivljenje slobodnoj trgovini
Trump je odluku predstavio kao način smanjenja uvoza i promicanja domaće proizvodnje, pozivajući se na nacionalnu sigurnost. Tarife, koje će stupiti na snagu 12. ožujka, utjecat će na uvoz iz zemalja poput Kanade, Brazila, Meksika i Južne Koreje. Trumpov protivljenje slobodnoj trgovini konzistentna je tema tijekom njegove političke karijere, s ciljem vraćanja industrija u SAD.
Kanadski premijer Justin Trudeau izrazio je protivljenje tarifama, ističući integriranu prirodu američke i kanadske ekonomije. Trudeau je naglasio negativne posljedice koje bi tarife mogle imati na industrije poput obrane, proizvodnje i automobila, te naznačio da će Kanada odgovoriti protumjerama ako je potrebno.
Odluka o nametanju tarifa izazvala je zabrinutost zbog potencijalnih ekonomskih posljedica, s brige o prekidima u lancima opskrbe i povećanim troškovima za poslovanje i potrošače. Mali poslovi, posebno, očekuje se da će biti teško pogođeni povećanjem tarifa, s vlasnicima koji izražavaju brigu zbog gubitka novca zbog rastućih troškova.
Šira kritika slobodno-trgovinskih sporazuma u SAD-u, od strane grupa širom političkog spektra, sugerira da bi tarife mogle imati dalekosežne posljedice izvan trenutnih trgovinskih odnosa. Potencijal za eskalaciju mjera i protumjera između SAD-a i njegovih trgovinskih partnera izazvao je zabrinutost zbog stabilnosti globalnih trgovinskih odnosa i širih ekonomskih implikacija protekcionističkih politika.
Za više informacija pročitajte na aljazeera