Einsteinov prsten oko galaksije
Teleskop Euclid, kojim upravlja Europska svemirska agencija (ESA), napravio je revolucionarni otkrićem uhvativši rijedak svijetli halo svjetla, poznat kao Einsteinov prsten, oko galaksije smještene na udaljenosti od 590 milijuna svjetlosnih godina. Ovaj fenomen, koji je prethodno bio nepoznat unatoč tome što je galaksija dobro poznata astronomima već stoljećima, otkriven je tijekom rane faze testiranja teleskopa u rujnu 2023. Otkriće ističe moć i mogućnosti teleskopa Euclid u istraživanju tamnog svemira te razumijevanju uloge gravitacije u kozmosu.
Fenomen gravitacijskog loma svjetlosti
Einsteinov prsten rezultat je gravitacijskog loma svjetlosti, fenomena koji je predvidio Albert Einstein u svojoj teoriji relativnosti, gdje svjetlost iz udaljene galaksije savija i povećava prednja galaksija, stvarajući prstenastu sliku kada su savršeno poravnani. Ovaj posebni Einsteinov prsten, promatran oko galaksije NGC 6506, značajan je zbog svoje blizine Zemlji, čineći ga rijetkim i prekrasnim otkrićem. Znanstvenici ESA-e uključeni u projekt ističu važnost ovog otkrića u proširivanju našeg znanja o svemiru i potencijalnih uvida koje može ponuditi u tamnu energiju i tamnu materiju.
Dalje, misija Euclid ima za cilj nastaviti kartiranje neba i promatranje milijardi galaksija, s očekivanjima otkrića oko 100.000 jačih leća. Ovo otkriće, zajedno s obećanjem budućih otkrića, potaknulo je uzbuđenje unutar znanstvene zajednice o potencijalu Euclida da revolucionira područje astronomije s neviđenim razinama podataka i uvida. Uspješno otkrivanje Einsteinovog prstena služi kao dokaz sposobnosti teleskopa Euclid i pruža uvid u uzbudljiva otkrića koja nas čekaju u istraživanju kozmosa.
Za više informacija pročitajte na FOX News