Stanje izvanredne situacije na Santoriniju zbog snažnih potresa
Grčki otok Santorini je stavljen u stanje izvanredne situacije zbog niza snažnih potresa, s potresom magnitude 5,2 koji je pogodio u srijedu navečer. Ovaj potres bio je najjači zabilježeni od početka podrhtavanja prošlog tjedna, s još dva veća potresa magnitude veće od 4,0 koji su se dogodili u četvrtak. Posljednji veliki potres na otoku, potres magnitude 7,5 u 1956. godini, rezultirao je smrću najmanje 53 osobe.
Seizmička aktivnost na Santoriniju
Santorini, smješten duž Helenskog vulkanskog luka, doživljava stalna podrhtavanja od 27. siječnja 2025., s tisućama zabilježenih potresa. Epicentri potresa nalaze se ispod morskog dna između otoka Santorini, Anafija, Amorgosa i Iosa. Unatoč seizmičkoj aktivnosti, nisu prijavljene ozljede niti veće štete.
Vlasti se pripremaju za mogućnost većeg potresa jer podrhtavanja ne pokazuju znakove smirivanja. Znanstvenici vjeruju da potresi nisu povezani s vulkanskom aktivnošću, iako je Santorini povijesno doživio erupcije vulkana. Otok ima stalno stanovništvo od oko 15.000 ljudi, a mnogi su stanovnici otišli kao mjera opreza. Grčka vlada proglasila je stanje izvanredne situacije do 3. ožujka kako bi se riješile potrebe stanovništva i posljedice seizmičke aktivnosti.
Stručnjaci pažljivo prate situaciju, s seizmolozi upozoravajući na mogućnost daljnje seizmičke aktivnosti. Premijer Kyriakos Mitsotakis posjetit će Santorini, a lokalne vlasti poduzimaju mjere opreza poput zatvaranja škola i savjetovanja stanovnicima da izbjegavaju luke i unutarnja okupljanja. Unatoč stalnoj seizmičkoj aktivnosti, erupcija vulkana na otoku se smatra malo vjerojatnom, iako znanstvenici priznaju mogućnost daljnjih potresa u regiji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera