Andrew Bailey izražava zabrinutost
Guverner Engleske središnje banke, Andrew Bailey, izrazio je zabrinutost zbog potencijalnog preokreta u podršci Sjedinjenih Američkih Država Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) i Svjetskoj banci tijekom Trumpove administracije. Postoje strahovi od fragmentacije svjetske ekonomije ukoliko se SAD distancira od ovih važnih globalnih ekonomskih institucija.
Projekt “2025.” i moguće posljedice
Projekta “2025.” predlaže povlačenje iz MMF-a i Svjetske banke, navodeći sukobe sa američkim načelima slobodnih tržišta i ograničene vlade. SAD, kao najveći dioničar u oba ova institucije, igra ključnu ulogu u njihovom radu. MMF pruža financijsku pomoć zemljama u potrebi, dok Svjetska banka nudi razvojnu pomoć siromašnim nacijama.
- Postoji rastuća zabrinutost za budućnost ovih institucija dok Trumpova administracija provodi pregled svih međunarodnih organizacija članica SAD-a, s ciljem utvrđivanja da li se slažu s američkim interesima i mogu biti reformirane.
- Potencijalno povlačenje SAD-a moglo bi imati značajne posljedice za globalnu ekonomsku stabilnost.
- Postavljaju se pitanja o fokusu na kredite Kine od Svjetske banke, s nekim članovima administracije posebno zainteresiranim za ovu aspekt.
Unatoč neizvjesnosti oko podrške SAD-a, MMF je potvrdio svoju povijest suradnje s uzastopnim administracijama SAD-a. Situacija ostaje fluidna budući da Trumpova administracija još uvijek nije imenovala osoblje za nadzor ovih područja, a moguća smanjenja razvojnog trošenja USAID-a mogla bi utjecati na funkcioniranje ovih organizacija. Budućnost MMF-a i Svjetske banke pod Trumpovom administracijom ostaje neizvjesna, s posljedicama na globalni financijski sustav i razvojnu pomoć zemljama u potrebi.
Za više informacija pročitajte na BBC