Projekt ekstrakcije helija u Njemačkoj
Helij, koji je poznat po svojoj upotrebi u balonima, također je ključan u različitim industrijama poput medicine, proizvodnje računalnih čipova i istraživanja. Iako se trenutno ne ekstrahira u Njemačkoj, tvrtka pod nazivom 45-8 Energy sa sjedištem u Metzu, Francuska, provodi jedinstveni projekt traženja helija u Vorpommernu koristeći vozila vibracija i senzore za stvaranje ultrazvučnih slika do dubine od 4000 metara. Proces odobrenja za sličan projekt u Brandenburgu već je u tijeku.
Historijski kontekst i značaj helija
Historijski, helij koji se koristi u Europi uvozi se iz zemalja poput SAD-a, Katara i Alžira, gdje se obično dobiva kao nusprodukt ekstrakcije prirodnog plina i proizvodnje LNG-a. Nedostatak domaće proizvodnje ostavlja Njemačku potpuno ovisnu o uvozu za opskrbu helijem. Prepoznajući ključnu važnost helija kao resursa, EU ga kategorizira kao strateški materijal. Predviđanja ukazuju na rastuću globalnu potražnju za helijem, sa procjenama koje sugeriraju povećanje na preko 200 milijuna kubičnih metara u narednim godinama.
- Porast potražnje potaknuo je tvrtke na istraživanje ciljanih ekstrakcijskih napora, s projektom tvrtke 45-8 Energy u Vorpommernu kao pionirskim poduhvatom u Njemačkoj.
Iskorištavajući podatke iz bivše Istočne Njemačke, projekt ima koristi od obuhvatnih geoloških studija provedenih tijekom tog razdoblja, koje pokazuju prisutnost mješavine plinova dušika i helija u regiji. Unatoč nedostatku trenutnih industrijskih primjena za helij u to vrijeme, podaci sada služe kao vrijedne spoznaje za trenutne istraživačke napore. Ongoing mjerenja u Vorpommernu, koja će uskoro završiti, imaju za cilj pružiti cjelovitu procjenu potencijala helija u području u sljedećih šest mjeseci do godinu dana.
- Ako projekt bude uspješan, domaća proizvodnja helija ne samo da bi mogla smanjiti ovisnost Njemačke o uvozu, već bi mogla doprinijeti i regionalnoj ponudi na tržištu. Inicijativa predstavlja značajan korak prema uspostavljanju domaćeg izvora ovog ključnog resursa i naglašava važnost strategijskog upravljanja resursima kako bi se osigurala održiva opskrbni lanac za ključne industrije.
Za više informacija pročitajte na spiegel