Podaci o nagodbi
Purdue Pharma i članovi obitelji Sackler, koji posjeduju tvrtku, suglasili su se na nagodbu od 7,4 milijarde dolara kako bi riješili tužbe povezane s utjecajem krize s opioidima uzrokovanom receptivnim analgetikom OxyContin. Ova nagodba predstavlja povećanje od preko milijardu dolara u odnosu na prethodni dogovor koji je bio odbačen od strane Vrhovnog suda. Dogovor uključuje isplatu od 900 milijuna dolara od strane Purdue Pharma, te doprinos obitelji Sackler do maksimalno 6,5 milijardi dolara tijekom 15 godina. Sporazum propisuje da će obitelj Sackler također odustati od vlasništva nad Purdueom, koji će postati nova entitet s odborom imenovanim od strane država i drugih stranaka u sporu.
Širi napori za odgovornost proizvođača opioida
Nagodba je dio šireg napora kako bi proizvođači opioida bili odgovorni za njihovu ulogu u epidemiji ovisnosti, sa ostalim nagodbama koje iznose oko 50 milijardi dolara. Većina ovog novca namijenjena je za borbu protiv krize pružanjem liječenja i lijekova za spašavanje od predoziranja. Sporazum je podložan odobrenju suda, a neki detalji još uvijek se finaliziraju.
Mnoge žrtve krize s opioidima, poput Kare Trainor, koja je postala ovisna o opioidima nakon što je primila recept za OxyContin, pohvalile su nagodbu. Sporazum također uključuje odredbe da dio sredstava ide izravno žrtvama ili njihovim preživjelima. Obitelj Sackler bila je prethodno zaštićena od građanskih tužbi prema originalnom sporazumu, što je dovelo do njegova odbacivanja od strane Vrhovnog suda. Novi sporazum samo štiti obitelj od tužbi od strane subjekata koji pristaju na nagodbu.
Kriza s opioidima traje od uvodjenja OxyContina 1996. godine, s stotinama tisuća smrtnih slučajeva povezanih s opioidima u SAD-u. Članovi obitelji Sackler suočili su se s kritikama zbog njihove uloge u Purdue Pharmi, što je dovelo do uklanjanja njihovih imena s institucija koje su ranije financirali. Unatoč tome što vrijede milijarde više od njihovog doprinosa sporazumu, veći dio njihova bogatstva drži se u inozemnim računima.
Sporazum, ako bude odobren, može označiti kraj dugog pravnog spora oko krize s opioidima, koja je prouzrokovala ogromnu štetu i neprekidno uništavanje. Nagodba ima za cilj osigurati kompenzaciju žrtvama, riješiti krizu, i spasiti živote kroz napore liječenja i prevencije. Predstavlja značajan korak prema odgovornosti farmaceutskih tvrtki i pojedinaca uključenih u održavanje epidemije ovisnosti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera