Odnos Grkokatoličke i Pravoslavne crkve u Transkarpatiji
U Transkarpatiji, Ukrajina, Grkokatolička crkva je dugo vremena bila dominantna, ali je bila prisilno pripojena Ruskoj pravoslavnoj crkvi 1944. godine pod Staljinovom vlašću. Regija ima povijest religijskih sukoba, pri čemu je Pravoslavna crkva surađivala s KGB-om tijekom sovjetskog razdoblja. Trenutno, unatoč Ukrajini koja je promijenila datum Božića na 25. prosinca, pro-ruska Ukrajinska pravoslavna crkva ostaje najveća vjerska institucija u zemlji, s moskovskim patrijarhom Kirillom koji je blizak saveznik ruskog predsjednika Putina. Ustanovljenje nove Pravoslavne crkve Ukrajine 2019. godine nije smanjilo utjecaj pro-ruske UOC, koja se suočava s optužbama da je sklonija Moskvi.
Situacija oko zabrane Ukrajinske pravoslavne crkve
UOC je bila meta optužbi za izdaju i suradnju s ruskim dužnosnicima od strane ukrajinske vlade, što je dovelo do zabrane od strane parlamenta u ime nacionalne sigurnosti. Međutim, ovaj potez je kritiziran kao kontraproduktivan i kršenje ukrajinskog ustava. Ekstremne desne grupe vrše pritisak na UOC, ugrožavajući međunarodnu pomoć Ukrajini i dajući Kremlju argumente da kritizira Ukrajinu kao “neo-nacističku hunu”. Zatvaranje UOC župa može rezultirati uništenjem povijesnih zgrada i kulturne baštine.
Zabrana UOC može odvesti instituciju podzemlje, prikazujući je kao mučenika i stvarajući dodatne izazove za kulturnu baštinu Ukrajine. Situacija u ukrajinskom religijskom pejzažu ostaje složena, s napetostima između različitih vjerskih institucija, političkih utjecaja i vanjskih pritisaka koji predstavljaju značajne izazove za stabilnost i kulturno naslijeđe zemlje.
Za više informacija pročitajte na aljazeera