EPR nuklearni reaktor u Flamanvilleu, Francuska
EPR nuklearni reaktor u Flamanvilleu konačno je počeo s radom nakon 17-godišnjeg razdoblja izgradnje i kašnjenja od 12 godina. To označava prvi novi reaktor koji je počeo s radom u Francuskoj u proteklih 25 godina. Iako je reaktor prvotno trebao početi s radom 2012. godine, suočio se s višestrukim kašnjenjima zbog tehničkih problema i prekoračenja troškova. Ukupan trošak projekta narastao je na 13,2 milijarde eura, znatno više od prvotnih procjena, a neke procjene ga čak postavljaju na 19 milijardi eura. Francuska vlada preuzela je kontrolu nad snažno zaduženom tvrtkom EDF prošle godine.
Unatoč aktivaciji reaktora, već su se pojavile zabrinutosti budući da je francuska nuklearna agencija naložila zamjenu poklopca reaktora 2026. zbog otkrivenih slabosti u čeličnoj konstrukciji. EPR reaktor u Flamanvilleu najmoćniji je u Francuskoj s kapacitetom od 1600 megavata. Prvo će raditi na 20 posto kapaciteta, pri čemu se očekuje da će puna operacija početi ljeti iduće godine.
Globalni pogled na EPR reaktore
- Trenutno su u operaciji samo tri EPR reaktora – jedan u Finskoj i dva u Kini. Finski reaktor također se suočio s velikim kašnjenjima prije početka rada 2022. godine.
- EDF također sudjeluje u izgradnji dva EPR reaktora u Velikoj Britaniji, s procijenjenim troškovima oko 50 milijardi eura. Očekuje se da će prvi reaktor biti dovršen oko 2030. godine, 12 godina nakon početka izgradnje.
- Francuska, s ukupno 56 nuklearnih reaktora, planira izgraditi dodatnih 14 reaktora temeljenih na pojednostavljenoj verziji EPR dizajna.
Unatoč izazovima i kašnjenjima s kojima se susreću EPR reaktori, zemlje poput Francuske i dalje ulažu u nuklearnu energiju kako bi ojačale konkurentnost i smanjile emisije ugljika, ističući složenu i skupu prirodu nuklearnih projekata širom svijeta.
Za više informacija pročitajte na spiegel