Rusija izvodi napad na energetsku infrastrukturu Ukrajine
Rusija je izvela značajan napad na energetsku infrastrukturu Ukrajine, označivši 12. veliki napad na energetske objekte ove godine. Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky izvijestio je da je korišteno 93 rakete i preko 200 bespilotnih letjelica, pri čemu je 81 raketa presretnuto. Napadi su se većinom usmjerili na objekte na zapadu Ukrajine, nanoseći tešku štetu energetskim objektima u više regija, posebno u Ivano-Frankivsku.
Moskva je opravdala napad kao odmazdu za ukrajinski napad na vojnu zračnu bazu na jugozapadu Rusije korištenjem američkih raketa.
Reakcije globalnih čelnika na napad
Kao odgovor, predsjednik SAD-a, Donald Trump, osudio je korištenje američkih raketa na ruske ciljeve kao “ludo” i izrazio potrebu za diplomatskim sporazumom kako bi se okončao sukob. Ovaj stav pohvaljen je od Kremlja, s izjavom glasnogovornika Dmitrija Peskova da je Trumpovo razumijevanje situacije impresivno. Korištenje američkih ATACMS raketa od strane Ukrajine, odobreno od strane predsjednika Joea Bidena, rezultiralo je prvim napadima na ruski teritorij, uzrokujući štetu regiji Brjansk.
Napad na energetsku infrastrukturu Ukrajine, događen tijekom teških zimskih uvjeta, doveo je do štete u više regija, uključujući Ivano-Frankivsk, Lviv i Ternopil. Kao rezultat toga, Državna energetska tvrtka Ukrenergo provela je ograničenja snabdijevanja električnom energijom, što je dovelo do rotirajućih isključenja struje u svim regijama. Kako bi ublažile energetsku krizu, električna energija je uvožena iz susjednih zemalja. Ovaj napad pogoršava postojeći sukob nakon potpune ruske invazije na Ukrajinu, što je rezultiralo zauzimanjem i povratkom teritorija u istočnoj Ukrajini i ruskoj regiji Kursk.
Ukupno, tekst ističe eskalaciju napetosti između Rusije i Ukrajine, pri čemu je energetska infrastruktura ključni cilj sukoba. Reakcije globalnih čelnika, uključujući Trumpa i Bidena, ilustriraju kompleksnu dinamiku koja se odvija u regiji. Humanitarni utjecaji napada, poput ograničenja struje i isključenja, demonstriraju neposredne posljedice na civilno stanovništvo. Ovaj trajni sukob i dalje predstavlja izazove za diplomatske napore u postizanju rješenja i okončanju rata.
Za više informacija pročitajte na BBC