Antony Blinken u Jordanu
Dolazak Antonyja Blinkena u Jordan označava početak kriznog putovanja na Bliski istok nakon uklanjanja sirijskog predsjednika Bashara al-Assada. Blinken naglašava potrebu za “inkluzivnim” procesom formiranja sljedeće sirijske vlade koji štiti manjine. Ovo putovanje dolazi nakon što su oporbene snage, predvođene Hayat Tahrir al-Sham, uklonile obitelj al-Assad s vlasti. Blinken ima za cilj uspostaviti Siriju koja neće pružati utočište terorizmu ili predstavljati prijetnju svojim susjedima, posebno Izraelu i Turskoj. Izrael je izvršavao napade na Siriju od odlaska al-Assada s vlasti, dok je Turska podržavala Sirijsku nacionalnu vojsku u borbi protiv vojnih snaga koje predvode Kurdi na sjeveroistoku Sirije.
Diplomatski napori u Siriji i Gazi
Dok Blinken radi na diplomatskim naporima u Siriji, savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan sastaje se s izraelskim liderima kako bi potencijalno postigli sporazum o okončanju sukoba u Gazi i osigurali oslobađanje zatočenika koje drži Hamas. Administracija Bidena nada se da bi nedavni prekid vatre između Izraela i Hezbolaha, zajedno s uklanjanjem al-Assada, mogli stvoriti zamah za postizanje sporazuma o Gazi. Ovi diplomatski napori na visokoj razini mogli bi oblikovati Bidenovu ostavštinu u regiji prije kraja njegovog mandata, unatoč neizvjesnostima o postizanju većih sporazuma prije povratka bivšeg predsjednika Trumpa u Bijelu kuću. Hamas traži prekid sukoba u Gazi prije oslobađanja zatočenika, dok je Izrael oklijeva dopustiti Hamasu da upravlja regijom. Trump je zaprijetio posljedicama ako zatočenici nisu oslobođeni prije njegova inauguracije u siječnju.
Sveukupno, postoji značajna koncentracija na rješavanju kriza u Siriji i Gazi putem diplomatskih napora koje predvode Blinken i Sullivan. Ključni izazov leži u navigaciji kompleksnih političkih dinamika u regiji kako bi se postigao trajni mir i stabilnost.
Za više informacija pročitajte na aljazeera