Europska unija i Mercosur postigli sporazum
Europska unija i trgovinski blok Mercosur Južne Amerike konačno su postigli dugo očekivani sporazum o slobodnoj trgovini nakon više od 20 godina pregovora. Ovaj sporazum, koji obuhvaća više od 700 milijuna ljudi i gotovo 25% globalnog BDP-a, ima za cilj stvaranje jedne od najvećih zona slobodne trgovine na svijetu smanjenjem carina i trgovinskih barijera. Iako je sporazum pozdravio niz čelnika poput brazilskog predsjednika Luiza Inacio Lule da Silve, neke članice EU-a, uključujući Francusku, još uvijek imaju prigovore na sporazum, s obavezama oko standarda okoliša i nepravedne konkurencije za europske poljoprivrednike.
Reakcije na sporazum
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen istaknula je pozitivan utjecaj sporazuma na europske tvrtke, nudeći smanjenje carina i lakši pristup ključnim sirovinama. Također je osigurala europskim poljoprivrednicima da će ih zaštite štititi njihove egzistencije. Unatoč protivljenju zemalja poput Italije i Poljske, njemački kancelar Olaf Scholz i udruge trgovine u Njemačkoj pozdravili su sporazum, tvrdeći da će potaknuti rast i konkurentnost. Španjolska vidi sporazum kao ključan za diverzifikaciju trgovine usred zatvaranja tržišta i zabrinutosti zbog ovisnosti o Kini, ukazujući na potencijalne koristi za industrije poput automobilske, strojarske, kemijske i poljoprivrede.
Sveukupno, sporazum između EU-a i Mercosura smatra se važnim prekretnicom koja signalizira predanost slobodnoj i pravilima utemeljenoj trgovini usred globalnih trgovinskih napetosti i ekonomskih neizvjesnosti. Iako postoje i dalje izazovi u smislu dobivanja odobrenja od članica EU-a i prevladavanja protivljenja određenih sektora, potencijalne koristi za tvrtke, gospodarstva i strateška partnerstva ističu se kao ključni pokretači za napredovanje s ovim sporazumom.
Za više informacija pročitajte na aljazeera