Raidi na urede opozicijskih stranaka u Gruziji
Raidi na urede opozicijskih stranaka u Gruziji izazvali su valove prosvjeda u glavnom gradu Tbilisiju, s tisućama okupljenih tijekom šest uzastopnih noći. Prosvjedi su izbili nakon što je vladajuća stranka Georgia Dream suspendirala pregovore o pristupanju Europskoj uniji. Policija je koristila suzavac i vodene topove kako bi rastjerala mase, dok su se neki prosvjednici sukobljavali s vlastima bacanjem vatrometa i gradnjom barikada. Vodeći oporbeni čelnici su uhićeni, a vlada je optužena za pokretanje kampanje represije protiv protivnika.
Premijer Irakli Kobakhidze obećao je suzbijanje prosvjeda
Premijer Irakli Kobakhidze obećao je suzbijanje onoga što naziva “radikalnim” političkim snagama iza prosvjeda. Unatoč uhićenjima i policijskim akcijama, demonstracije su se nastavile, s više planiranih za budućnost. Predsjednica Salome Zurabishvili kritizirala je vladu zbog lišavanja mirnih prosvjednika zaštitne opreme tijekom sukoba s vlastima.
Prosvjedi su rezultirali ozljedama i uhićenjima, s više od 300 prosvjednika uhićenih do sada i više od 100 ljudi liječenih od ozljeda. Demonstranti tvrde da vlada izdaje Gruziju u njezinoj težnji za članstvom u EU, što je široko podržano od strane populacije. Gruzinski javni pravobranitelj optužio je policiju za zlostavljanje uhićenika tijekom demonstracija, koje je opisao kao mučenje.
Stanje u Gruziji ostaje napeto, s trajnim prosvjedima i sukobima između prosvjednika i vlasti. Represija nad opozicijskim strankama i prosvjednicima izazvala je zabrinutost glede stanja demokracije i ljudskih prava u zemlji. Tekst ističe duboke političke podjele u Gruziji i izazove s kojima se suočava vlada u upravljanju nezadovoljstvom i očuvanju stabilnosti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera