Odluka Međunarodnog kaznenog suda
Odluka Međunarodnog kaznenog suda o izdavanju naloga za uhićenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra obrane Yoava Gallanta izazvala je značajne globalne reakcije. Predsjednik SAD-a Joe Biden osudio je odluku tvrdeći da nema ekvivalencije između Izraela i terorističke organizacije Hamas. Nacionalno vijeće za sigurnost Bijele kuće također je odbacilo odluku, izražavajući zabrinutost zbog brzog procesa i proceduralnih pogrešaka koje su dovele do naloga za uhićenje.
Optužbe i reakcije
Glavni tužitelj ICC-a Karim Khan optužio je Netanyahua i Gallanta za navodna ciljana ubojstva, gladovanje i ubojstva tijekom rata u Gazi. Dužnosnici Europske unije pozvali su zemlje članice da poštuju naloge za uhićenje, pri čemu su Nizozemska i Francuska izrazile spremnost da ih provedu. Mađarski premijer Viktor Orbán osudio je naloge za uhićenje kao apsurdne i sramotne, sugerirajući oklijevanje u provođenju ako Netanyahu posjeti Mađarsku. Jordan je pozdravio odluku, dok je teroristička grupa Hamas pozdravila kao povijesni korak prema ispravljanju prošlih nepravdi nad palestinskim narodom.
Međunarodni kazneni sud, sa sjedištem u Haagu, procesuira ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid. Rimski statut služi kao njegova ugovorna osnova, s 139 zemalja koje su ga potpisale, a manje ih je ratificiralo. Zemlje poput SAD-a, Rusije, Kine i Izraela nisu ratificirale statut. Reakcije na odluku ICC-a ističu političke napetosti, pravne složenosti i različite perspektive o pravdi i odgovornosti.
Za više informacija pročitajte na spiegel