Značajni znanstvenici i ekološki političari kritizirali su Azerbajdžan kao domaćina UN-ove Konferencije o klimi
Značajni znanstvenici i ekološki političari kritizirali su Azerbajdžan kao domaćina UN-ove Konferencije o klimi, pozivajući UN da reformira proces odabira. Azerbajdžan, autoritarna bivša sovjetska republika, velikim dijelom se oslanja na naftu i plin za 90% svoje izvozne ekonomije, što budi sumnje među ekološkim aktivistima o njegovoj vjerodostojnosti u vođenju pregovora.
U otvorenom pismu UN-ovom Vrhovnom savjetniku za klimu Simonu Stielu, potpisnici se zalažu za stroge kriterije za isključivanje zemalja koje ne podržavaju jednoglasni prelazak dalje od ugljena, nafte i plina. Pismo je potaknuto govorom azerbajdžanskog predsjednika Ilhama Alijeva na COP29 gdje je pohvalio naftu i plin kao “božji dar”. Među potpisnicima su poznate ličnosti poput Sandrine Dixson-Declève, Johana Rockströma i Bana Ki-moona.
Unatoč 28 godišnjih konferencija o klimi
Unatoč 28 godišnjih konferencija o klimi, potpisnici upozoravaju da se globalno zagrijavanje nije zaustavilo, s potencijalnim porastom od više od 2,9 stupnjeva do 2100. Njemački klimatolog Mojib Latif istaknuo je da se razine stakleničkih plinova u atmosferi povećavaju, čak brže nego što se predviđalo, kritizirajući svjetske vođe što se drže cilja od 1,5 stupnja jer je već prekoračen. Poziva se na mehanizme odgovornosti za zemlje koje ignoriraju klimatske ciljeve i obveze, kao i potrebu za manjim, češćim i rješenja orijentiranim sastancima.
Dodatno, važno je reformirati pristup, budući da je na COP28 u Dubaiju bio očigledan neravnoteža, gdje su bili akreditirani više lobisti za naftu i plin nego predstavnici autohtonih zajednica ili ranjivih naroda. U Bakuu, 1.773 lobista iz industrije fosilnih goriva je akreditirano, što izaziva zabrinutost za pristup i utjecaj. Primjećuje se rotacija klimatske konferencije između regija i nedostatak strogih smjernica za zemlje domaćine, s prošlim domaćinima poput Ujedinjenih Arapskih Emirata i Egipta također snažno oslonjenim na naftu i plin. Godišnja dvotjedna UN-ova konferencija o klimi zakazana je da završi 22. studenog.
Zaključak potpisnika je neophodnost odgovornosti za zemlje koje ne ispunjavaju klimatske ciljeve, te potrebu za inkluzivnim i transparentnijim pristupom u rješavanju globalne klimatske krize.
Za više informacija pročitajte na spiegel