Prijedlog za zabranu društvenih mreža u Australiji
Australski premijer Anthony Albanese najavio je planove za zabranu društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina, pri čemu ga podržava ministrica za komunikacije Michelle Rowland kao svjetski vodeći potez. Zabrana bi uključivala popularne platforme poput Instagrama, Facebooka, TikToka, Twittera i YouTubea.
Premijer je istaknuo da društvene mreže štete djeci i obećao ih okončati kroz zakonodavstvo, koje se očekuje da će biti uvedeno ove godine i provoditi se 12 mjeseci nakon što ga potvrdi parlament. Zabrana neće imati izuzeća za korisnike s roditeljskim pristankom, što prebacuje odgovornost na društvene mreže da osiguraju spriječavanje pristupa maloljetnicima.
Reakcije drugih zemalja
Prijedlog za zabranu društvenih mreža u Australiji dobio je bipartisanu potporu u parlamentu, čime postaje jedna od najstrožih mjera u usporedbi s drugim zemljama. Francuska također razmatra zabranu za osobe mlađe od 15 godina, uz mogućnost izuzeća uz roditeljski pristanak. S druge strane, SAD su predložile upozoravajuće oznake na društvenim mrežama koje detaljno opisuju utjecaj na živote mladih, slično onima na kutijama cigareta.
SAD također traži roditeljski pristanak za djecu mlađu od 13 godina za pristup društvenim mrežama, iako se provođenje ove zabrane dovodi u pitanje zbog nepouzdanih metoda verifikacije dobi.
Australija aktivno sudjeluje u regulaciji društvenih medija, pri čemu je online nadzornik vlade izazvao Elon Muskov X zbog propusta u uklanjanju štetnog sadržaja. Također je predstavljen zakon o “borbi protiv dezinformacija” kako bi se osnažile tehnološke tvrtke u učinkovitom provođenju obveza online sigurnosti. Najava zabrane društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina označava značajan korak u nastojanjima Australije za suzbijanje negativnih utjecaja društvenih mreža na mlade pojedince, pozicionirajući zemlju kao lidera u osiguravanju online sigurnosti za maloljetnike.
Za više informacija pročitajte na aljazeera