Prosvjedi tijekom posjeta kralja i premijera
Stanovnici predgrađa Valencije izrazili su svoje frustracije i bijes tijekom posjeta španjolskog kralja Felipea, kraljice Letizije i premijera Pedra Sancheza nakon smrtonosnih poplava prošlog tjedna. Mnogi prosvjednici optužili su vlasti da nisu pravovremeno izdale upozorenja o nadolazećoj opasnosti i pružile odgođeni odgovor nakon udara katastrofe. Stanovnici su molili za pomoć ističući da su preminuli još uvijek zarobljeni u garažama i obitelji tragaju za nestalim voljenima. Posjet je postao kaotičan jer su neki demonstranti bacali blato i bacali tvrde predmete na kraljevsku obitelj, što je rezultiralo ozljedama zaštitara.
Posljedice i reakcija vlasti
Broj žrtava od razornih poplava popeo se na 217, većina žrtava koncentrirana je u regiji Valencija, posebice u predgrađu Paiporta. Dok su vlasti borile s posljedicama katastrofe, brojne osobe ostale su nestale, a tisuće domaćinstava ostale su bez struje. Unatoč javnom bijesu, valencijski regionalni lider Carlos Mazon priznao je ljutnju stanovnika i obvezao se na prihvaćanje njihovih pritužbi.
Španjolska vlada mobilizirala je dodatne trupe i policiju kako bi pomogle u naporima za pomoć nakon katastrofe, označavajući to kao najveću operaciju u mirnodopskom razdoblju u Španjolskoj. Poplave, koje su se dogodile 29. i 30. listopada, poplavile su ulice i zgrade, gutajući automobile i smeće u blatu. Ova tragična događanja predstavljaju najtežu poplave povezanu s katastrofom u jednoj europskoj zemlji od 1967. godine.
Sveukupno, tekst ističe frustraciju i tugu zajednice nakon razornih poplava u Valenciji. On osvjetljava percipirane propuste vlasti u obaviještavanju stanovnika i učinkovitom reagiranju na krizu. Prosvjedi tijekom kraljevskog posjeta i naknadni napori za pomoć vlade otkrivaju duboki utjecaj prirodne katastrofe na regiju i trajne izazove s kojima se susreće u njezinoj posljedici.
Za više informacija pročitajte na aljazeera