Globalni napori za smanjenje emisija stakleničkih plinova
Kako je navedeno u nacionalnim obećanjima, nedovoljni su za učinkovitu borbu protiv katastrofalnog globalnog zagrijavanja, prema Ujedinjenim narodima. Godišnje procijenjene “nacionalno određene doprinose” (NDC) predviđene su rezultirati smanjenjem globalnih emisija za 2,6 posto od 2019. do 2030., što je poboljšanje u odnosu na 2 posto smanjenja viđenih u prethodnoj godini. Međutim, razina tog smanjenja daleko je ispod preporučenih 43 posto od strane znanstvenika kako bi se ispunio cilj Pariškog sporazuma o ograničenju globalnog rasta temperature na 1,5 stupnjeva Celzijusa.
UNFCCC i poziv na jače i ambicioznije NDC-ove
UNFCCC je pozvao nacije da dostave jače i ambicioznije NDC-ove do nasljednog roka u veljači iduće godine, ističući kritičnu potrebu za neposrednom akcijom kako bi se spriječili razorni utjecaji globalnog zagrijavanja na ekonomije i živote diljem svijeta. Ovaj poziv na akciju ističe “prekretnicu” u međunarodnim naporima za borbu protiv klimatskih promjena i signalizira ključni trenutak za zemlje da unaprijede svoje obveze.
Nadolazeća klimatska konferencija COP29 u Bakuu
Očekuje se da će poslužiti kao platforma za nacije da formuliraju ambicioznije obećanja i uspostave globalni sustav trgovanja emisijama, zajedno s godišnjim financijskim paketom od 100 milijardi dolara za podršku zemljama u razvoju u postizanju svojih klimatskih ciljeva. NDC Partnership, organizacija koja pomaže zemljama u oblikovanju njihovih obećanja, naglasila je važnost osiguravanja da novi NDC-ovi budu privlačni i javnim i privatnim investitorima kako bi se unaprijedila klimatska akcija.
- Svjetska meteorološka organizacija (WMO) otkrila je brzo povećanje stakleničkih plinova u atmosferi tijekom proteklih dvadeset godina, s koncentracijama ugljičnog dioksida koje su skočile za 11,4 posto u samo 20 godina.
- Program Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP) upozorio je na značajnu disparitet između obveza zemalja i razine akcije potrebne za ispunjenje ciljeva Pariškog sporazuma.
- Tajnik WMO-a istaknuo je stvarne učinke rastućih koncentracija stakleničkih plinova, naglašavajući potrebu za neposrednom akcijom u obraćanju ubrzanoj prijetnji klimatskih promjena na globalnoj razini.
Ovo sveobuhvatno vrednovanje služi kao surovo podsjećanje na hitnu potrebu za zemljama da pojačaju svoje napore i obvežu se na ambicioznije i učinkovitije mjere u suzbijanju utjecaja klimatskih promjena i radu prema održivoj budućnosti za sve.
Za više informacija pročitajte na aljazeera