Vlada Pakistana odobrila novi ustavni amandman
Vlada Pakistana odobrila je nove ustavne amandmane s ciljem da zakonodavcima daju veću moć u imenovanju vrhovnog suca, što je shvaćeno kao pokušaj da se oduzme moć sudovima koji su navodno bili naklonjeni zatvorenom bivšem premijeru Imranu Khanu.
Prijedlog 26. ustavnog amandmana, usvojen nakon mjeseci pregovora i noćne sjednice Narodne skupštine, navodi da će se glavnog sudca Vrhovnog suda sada birati od strane parlamentarnog odbora i imati fiksni mandat od tri godine. Ovaj potez dolazi usred zaoštrenih odnosa između vlade i pravosuđa nakon optužbi za izborne prevare, s više sudske presude koje podržavaju Khana i njegovu stranku PTI.
Amandman je usvojen neposredno prije umirovljenja glavnog sudačkog pravobranitelja Vrhovnog suda Qazija Faeza Isa, koji bi trebao biti zamijenjen od strane Mansoora Ali Shah, viđenog kao naklonjenog Khana i PTI-ja. Ovaj amandman također uspostavlja nove grupe starijih sudaca koje će se isključivo baviti ustavnim pitanjima, koja su bila središte nedavnih sporova između vlade i pravosuđa.
Reakcije na ustavne amandmane
Dok je vladajuća stranka, Muslimanska liga-Nawaz, pozdravila amandman kao potvrdu nadmoći Parlamenta i primjer nacionalnog jedinstva, vođe PTI-ja kritizirale su promjene kao gušenje sudske neovisnosti i nedostatak predstavništva naroda Pakistana. Analitičari su primijetili da, iako bi amandmani mogli donijeti ravnotežu u sudske aktivnosti, postoji zabrinutost da bi pravosuđe moglo postati podložnije vladinim interesima.
Usvajanje amandmana izazvalo je strahove od povećanog sukoba između grana države, s obzirom da su pravni krugovi i vlada povijesno bili na suprotnim stranama. Amandmani dolaze nakon što je Vrhovni sud presudio u korist Khanove stranke na izborima i poništio njegove osobne osude, uz optužbe za zastrašivanje od strane tajnih službi protiv sudaca visokih sudova.
Imran Khan, unatoč tome što je u zatvoru zbog politički motiviranih optužbi, i dalje je popularan i nastavlja izazivati uspostavu prosvjedima. On je svrgnut s vlasti u glasanju o nepovjerenju nakon što je pao u nemilost s vojnim vrhom, protiv kojeg je vodio odlučnu kampanju. Potez da se izmijeni ustav kako bi se preoblikovao pravosudni sustav potencijalno bi mogao eskalirati napetosti između različitih grana vlasti, dovodeći do novog sukoba između pravnog kruga i vlade.
Za više informacija pročitajte na aljazeera