Konferencija o biološkoj raznolikosti (COP16) u Caliju, Kolumbija
Konferencija tematizirana je kao “Miran suživot s prirodom”.
Conferencija ima za cilj adresirati potrebu za adekvatnim financiranjem zaštite biodiverziteta te uskladiti napore zaštite klime i prirode.
Kritičari ističu malo napretka od COP15 u Montrealu prije dvije godine, kada je 200 zemalja se složilo s 23 cilja koji trebaju biti postignuti do 2030. godine, uključujući zaštitu barem 30% globalnih kopnenih i morskih površina te osiguravanje 20 milijardi dolara godišnje do 2025. za očuvanje biodiverziteta.
Dok je COP15 bio usmjeren na politički sporazum, COP16 u Kolumbiji naglašava tehničku implementaciju. Kolumbija je predstavila plan od 40 milijardi dolara za spajanje klimatske i konzervacije biodiverziteta, suprotstavljajući se drugim zemljama koje nemaju nacionalne planove implementacije.
Izvješće ističe nužnost djelovanja zbog više od četvrtine poznatih vrsta koje su suočene s izumiranjem, istaknuto je s prosječnim padom od 73% u populacijama proučenih divljih vrsta tijekom pedeset godina. UN-ove procjene pozivaju na godišnju potrošnju zaštite prirode veću od 540 milijardi dolara do 2030., značajno više od trenutnih 200 milijardi dolara u 2022.
Kali je domaćin COP16 nakon što je Turska odustala nakon razornog potresa 2023. godine. S očekivanih 20,000+ delegata, uključujući vladine dužnosnike, NVO-e i privatne sektorske aktere, konferencija traži konkretna djelovanja prema globalnoj zaštiti biodiverziteta i održivom razvoju.
Za više informacija pročitajte na spiegel