Slučaj Roberta Robersona
Slučaj Roberta Robersona, muškarca koji je osuđen na smrt zbog navodnog ubistva svoje dvogodišnje kćeri Nikki Curtis zbog sindroma protresenog bebe, izazvao je kontroverzu i debatu o valjanosti dokaza korištenih u njegovoj osudi. Roberson, koji tvrdi svoju nevinost, dobio je zadnji trenutni odlaganje od sudca iz Teksasa, zaustavljajući njegovo pogubljenje samo nekoliko sati prije nego što je bilo zakazano da se dogodi. Kritičari sindroma protresenog bebe tvrde da je to nepotvrđena dijagnoza zasnovana na zastarjeloj znanosti, i neki medicinski stručnjaci vjeruju da je Curtis možda umrla od komplikacija zbog upale pluća umjesto od zlostavljanja od strane Robersona.
Slučaj je dobio nacionalnu pažnju, s koalicijom konzervativnih zakonodavaca, zagovornika reforme pravosuđa i medicinskih stručnjaka koji dovode u pitanje krivicu Robersona. Osim toga, advokati Robersona tvrde da je njegov autizam možda pogrešno protumačen kao nedostatak emocija, činjenica koja bi mogla utjecati na percepciju porote o njegovoj krivici.
Unatoč naporima da se zaustavi pogubljenje, uključujući peticiju zakonodavaca u Zastupničkom domu Teksasa, zahtjev za pomilovanje Roberta Robersona odbijen je od strane Odbora za pomilovanja i uvjetnu kaznu iz Teksasa, a Vrhovni sud SAD-a odbio je zahtjev za odgodom.
Izvršavanje smrtne kazne u SAD-u
Međutim, zadnje trenutno odlaganje ističe trajne probleme s izvršavanjem smrtne kazne u SAD-u, posebno uporabom smrtonosne injekcije, koja je kritizirana zbog uzrokovanja nepotrebnog patnje osobama koje se izvršavaju. Unatoč javnoj podršci smrtnoj kazni, značajan dio Amerikanaca vjeruje da se ona nepravedno primjenjuje, postavljajući pitanje o njenom nastavku u pravosudnom sustavu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera