Lisa Chen, ljubiteljica boba čaja u Taichungu, Tajvan
bila je iznenađena kada je čula da je piće koje uživa izazvalo kontroverze na drugom kraju svijeta kada je montrealska tvrtka predstavila konzerviranu verziju boba čaja u kanadskom reality showu. Kinesko-kanadski glumac Simu Liu izrazio je zabrinutost zbog kulturne aproprijacije, što je dovelo do toga da drugi sudac u showu povuče ponudu za investiciju. Tvrtka Bobba izdala je ispriku zbog štete koju su prouzrokovali njihovi postupci. Međutim, neki stanovnici Tajvana, poput studentice inženjerstva Chena i bivšeg radnika u boba čajnici Lin You Zea, nisu vidjeli problem u tome da boba čaj stekne globalnu popularnost s različitim adaptacijama.
Boba čaj kao globalni fenomen
Unatoč različitim gledištima, boba čaj, koji potječe iz Tajvana 1980-ih, postao je globalni fenomen, s tvrtkama poput Kung Fu Tea i Sharetea koji djeluju diljem svijeta i tržištem koje je prošle godine procijenjeno na 2,43 milijarde dolara. Iako su reakcije u Tajvanu bile relativno blage, online rasprave usmjerile su se na zdravstvene tvrdnje konzerviranog boba čaja umjesto na pitanja kulturnog identiteta. Rani povijest boba čaja u Tajvanu obilježena je kontroverzama oko njezinih podrijetla, pri čemu su dvije čajne kuće tvrdile da su je izmislile.
- Clarissa Wei, taiwan-američka novinarka
istaknula je važnost boba čaja kao simbola azijskog identiteta u dijaspori, pri čemu pojedinci svoju povezanost s pićem nazivaju “bobalife”. Wei je naglasila važnost transparentnosti oko kulturnih podrijetla prilikom lansiranja proizvoda s korijenima u različitim etničkim grupama, s obzirom na trenutačnu političku i kulturnu klimu. Unatoč izazovima s kojima se suočavaju poduzetnici prilikom snalaženja u kulturnim osjetljivostima, Wei je sugerirala da je bitno biti pažljiv i poštivati kulturni značaj proizvoda poput boba čaja u globaliziranom svijetu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera