Italija predaje izbjeglice Albaniji
Italija je privezala ratni brod u Albaniji kako bi predala izbjeglice i migrante kao dio kontroverznog dogovora između dviju zemalja koji šalje tražitelje azila izvan Europske unije radi obrade. Brod, koji je prevozio 16 muškaraca spašenih u talijanskim vodama, stigao je u luku Shengjin uz različite reakcije. Deset muškaraca iz Bangladeša i šest iz Egipta su prvi pristigli pod dogovorom koji su potpisale Italija i Albanija u studenom. Izbjeglice će biti obrađene u dva centra u Albaniji, koji djeluju prema talijanskom zakonu s talijanskim osobljem i sudcima koji slušaju slučajeve na daljinu iz Rima.
Kritike dogovora
Kritičari su izrazili zabrinutost zbog dogovora, dovodeći u pitanje njegovu usklađenost s međunarodnim pravom i nazivajući ga potkopavanjem ljudskih prava. Amnesty International je opisao centre kao “okrutan eksperiment”, dok su Doktori bez granica izrazili “ozbiljne zabrinutosti ljudskim pravima”. Unatoč kritikama, talijanska premijerka Giorgia Meloni obranila je dogovor kao “novi, hrabar, neviđeni put” koji odražava europski duh i koji bi mogao biti slijedilo s drugim zemljama izvan EU.
Implementacija dogovora dolazi dok druge države članice EU traže restriktivnije politike imigracije, s pritiskom krajnje desnice koji dobiva zamah na europskim izborima. Dogovor s Albanijom smatra se načinom da se odvrati migraciju, ali neki stručnjaci tvrde da možda neće imati željeni učinak zbog visokih troškova, ograničenih kapaciteta obradbenih centara i vjerojatnosti da većina izbjeglica na kraju neće biti protjerana iz Italije.
Smanjenje broja migranata
Broj ljudi koji dolaze do Italije duž središnjeg mediteranskog migrantskog puta značajno je smanjen, s padom od 61% u prvih devet mjeseci 2024. godine u usporedbi s istim razdobljem u 2023. Unatoč tom padu, Italija je ove godine i dalje primila značajan broj izbjeglica morem. Operacija u Albaniji procjenjuje se da će Italiju koštati 670 milijuna eura ($730 milijuna) tijekom pet godina.
Zaključak
Sveukupno, dogovor između Italije i Albanije ističe kompleksnosti upravljanja migracijama i izazove s kojima se suočavaju europske zemlje u rješavanju problema. Različita mišljenja i zabrinutosti koje su izrazile nevladine organizacije i stručnjaci naglašavaju potrebu za cjelovitim i humanim pristupom politikama tražitelja azila i migracijama u regiji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera