Globalna sloboda interneta opada već 14. godinu zaredom
Molimo strukturiraj tekst s jasnim naznakama gdje se nalaze naslovi, paragrafi i bilo koje druge podjele sadržaja, prema standardnoj organizaciji HTML sadržaja. Na primjer, navedi koje rečenice treba tretirati kao naslove, koje čine paragrafe, i ako postoje bilo kakve značajne sekcije.
Istraživanje Freedom House-a o slobodi interneta u svijetu
Studija je istaknula Mijanmar i Kinu kao zemlje s najgorim rekordima kada je u pitanju sloboda na internetu, pri čemu su obje zemlje dobile niske ocjene zbog svojih ograničenja online govora i pristupa. Kirgistan također pokazuje značajan pad slobode na internetu u 2024. godini, s predsjednikom Sadyrom Japarovom koji je pooštrio nadzor nad online organiziranjem i nametnuo restrikcije digitalnim medijima, uključujući gašenje istraživačke medijske stranice Kloop.
- Globalna sloboda interneta nastavlja opadati već 14. godinu zaredom.
- Izvješće je primijetilo da je u 27 od 72 zemalja obuhvaćenih istraživanjem došlo do smanjenja zaštite ljudskih prava online, što signalizira zabrinjavajući trend globalno.
- Zemlje poput Azerbajdžana i Iraka također su bile ocijenjene lošije zbog zatvaranja pojedinaca zbog objava na društvenim mrežama i ciljanja aktivista, redom.
S druge strane spektra, Island je identificiran kao zemlja s najvećom slobodom online okoliša, slijedeći ga Estonija, Kanada, Čile i Kostarika. Zambija je bilježila najveće poboljšanje ocjene, što ukazuje na rastući prostor za online aktivizam u toj zemlji.
- Istraživanje je također istaknulo uvjete u Čileu i Nizozemskoj prvi put, primjećujući snažne mjere zaštite ljudskih prava online u obje zemlje.
- U Sjedinjenim Američkim Državama, izražene su zabrinutosti zbog nedostatka mjera zaštite od vladinog nadzora, s zemljom koja se rangira 76 od 100 na skali zaštite ljudskih prava online.
Izvješće je također izrazilo zabrinutost zbog utjecaja internetskih restrikcija na izborne kampanje, posebno ističući akcije koje su poduzele barem 19 saveznih država SAD-a protiv korištenja umjetne inteligencije. Izvješće je naglasilo da tehnička cenzura ometa sposobnost opozicijskih stranaka da dosegnu svoje pristaše i suzbija pristup neovisnom izvještavanju tijekom izbora, što dovodi do iskrivljenog informacijskog prostora kroz koji se birači moraju kretati.
Sveukupno, istraživanje prikazuje mračnu sliku stanja globalne slobode interneta, s rastućim restrikcijama i kršenjem ljudskih prava online u mnogim zemljama. Rezultati istraživanja naglašavaju hitnu potrebu da vlade i međunarodna tijela prioritetiziraju i štite slobodu interneta kao temeljno ljudsko pravo.
Za više informacija pročitajte na aljazeera