Nepravilna migracija u Europsku uniju smanjena je za 42 posto
Nepravilna migracija u Europsku uniju smanjena je za 42 posto na 166.000 u prvih devet mjeseci 2024. godine u usporedbi s prethodnom godinom. Frontex, agencija EU za granice, objavila je te statistike usred povećanog pritiska od ekstremne desnice, koja je stekla značajan utjecaj na izborima EU. Pad prelazaka tražitelja azila bio je primjetan na sredozemnim i zapadnobalkanskim rutama, sa smanjenjem od 79 posto odnosno 64 posto. Nasuprot tome, prelasci putem zapadnoafričke rute udvostručili su se, a najveći porast zabilježen je na istočnim kopnenim granicama EU, posebno u Poljskoj.
Populističke i nacionalističke političke stranke u Europi
Populističke i nacionalističke političke stranke koje dobivaju na popularnosti u Europi navele su mnoge države EU da usvoje strože politike imigracije. Talijanska premijerka Giorgia Meloni pokrenula je kontroverznu shemu za smještaj migranata izvan EU dok se obrade njihovi zahtjevi za azil. Dodatno, sklopljeni su sporazumi s zemljama poput Tunisa kako bi se spriječilo izbjeglice da stignu do Italije. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen najavila je planove za pooštravanje zakonodavstva kako bi se olakšao povratak onih koji nemaju pravo ostati u EU.
Poljska i Češka zagovarale su strože restrikcije EU na migracije, čak i izvan novog pakta EU o migracijama i azilu koji bi trebao stupiti na snagu 2026. Taj pakt ima za cilj raspodjelu odgovornosti za smještaj tražitelja azila i ubrzanje deportacije nepodobnih osoba. Neki ekstremno desničarski vlade zatražile su izuzeće od tih obveza. Poljska je čak najavila planove za privremenu suspenziju prava na traženje azila zbog zabrinutosti zbog migranata koji prelaze njezinu istočnu granicu, za što tvrdi da ih potiče Bjelorusija kao oblik hibridnog ratovanja. Na kraju, politika migracija EU-a prilagođava se promjenama političkih pejzaža i sigurnosnim zabrinjavajućim u regiji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera