Kontroverzna opera “Sancta” u Stuttgartu
Kontroverzna opera “Sancta” u Stuttgartu izazvala je uzbuđenje ekstremnim izvedbama na pozornici, što je rezultiralo potrebom medicinske skrbi za neke članove publike. Katolička crkva, predstavljena Stuttgarter Stadtdekanom Christianom Hermesom, kritizirala je djelo zbog slavljenja naivnih i kičastih seksualno-duhovnih snova o otkupljenju. Izvedba, koju je režirala Florentina Holzinger, sadrži scene lezbijske ljubavi, seksualnog nasilja i tjelesnih ozljeda, usmjerene na izazivanje moralima Katoličke crkve, ismijavanje kršćanskih rituala i suočavanje s seksualnom tlačenjem žena. Produkcija uključuje eksplicitne seksualne radnje, nasilje, pravu i lažnu krv, piercinge i rane, čineći je prikladnom samo za odrasle starije od 18 godina.
Reakcije i kritike
Stadtdekan Hermes izrazio je zabrinutost zbog psihološkog i estetskog utjecaja na osoblje i članove publike, kritizirajući otvoreno nepoštovanje vjerskih osjećaja i manipulaciju mentalnog blagostanja. Međutim, također je priznao umjetnički radikalizam i važnost Holzingerove kritike patrijarhalne i vjerske vlasti, ističući potrebu suočavanja s problematičnom poviješću Crkve.
Unatoč kritikama Crkve i drugih, opera je privukla značajan interes, s svim izvedbama u Stuttgartu potpuno rasprodanima. Teolog Jan-Heiner Tück kritizirao je operu zbog jačanja stereotipa svojim prikazom redovnica koje traže seksualnu emancipaciju kao jednostavnu priču. Sveukupno, opera “Sancta” izazvala je rasprave i diskusije o umjetnosti, religiji, spolu i granicama prihvatljivosti u izvedbenoj umjetnosti.
Za više informacija pročitajte na spiegel