Ferdinand de Lesseps i izgradnja Sueskog kanala
Ferdinand de Lesseps predložio je izgradnju Sueskog kanala kako bi se stvorila brža pomorska ruta od Azije do Europe. Kanal, otvoren 1869. godine, postao je važna trgovačka ruta kroz koju prolazi 12 posto globalne trgovine.
Međutim, tijekom Izraelskog rata protiv Gaze, jemenski Huti počeli su napadati brodove koji prolaze kroz Crveno more prema Suesu, prisiljavajući stotine brodova da se preusmjere južno oko Rta dobre nade u Africi. To je rezultiralo povećanjem troškova prijevoza i negativno utjecalo na globalno gospodarstvo. Unatoč pokušajima pronalaska alternativa, Sueski kanal ostao je najbrža i najjeftinija ruta. Egipat je uložio 8 milijardi dolara u proširenje kanala, ali prihodi nisu ispunili očekivanja zbog sporog rasta globalne trgovine i pandemije COVID-19.
Utjecaj napada Huta na Izrael
Napadi Huta ozbiljno su utjecali na izraelsko gospodarstvo jer se ono snažno oslanja na uvoz. Zatvaranje luke Eilat na Crvenom moru povećalo je troškove prijevoza do mediteranskih luka, uzrokujući porast cijena potrošača. Izraelski pokušaji pronalaženja alternativnih prijevoznih opcija bili su nedovoljni. Zemlja je također imala problema s izvozom ukapljenog prirodnog plina zbog poteškoća u dostizanju njenih luka. Izrael je doživio proračunske deficite i vidio je egzodus stručnih radnika zbog produljenog rata. Ova situacija ističe povezanost globalne trgovine i dalekosežne posljedice prekida ključnih trgovačkih ruta poput Sueskog kanala.
Za više informacija pročitajte na aljazeera