Nedavne poplave u središnjoj i istočnoj Europi
Nedavno poplave u središnjoj i istočnoj Europi, izazvane olujom Boris, dovele su do opsežnih uništenja i gubitka života. Dunav je dosegnuo desetogodišnji maksimum u Budimpešti, prijeteći zgradi parlamenta grada i potičući hitne radnike da ojačaju naselja vrećama pijeska. Iako su vode počele opadati, premijer Viktor Orban istaknuo je potrebu za kontrolom poplave, jer su nasipi pod pritiskom nabujale rijeke.
Posljedice poplavne katastrofe
Poplavne vode prouzrokovale su značajnu štetu u nekoliko zemalja, uključujući Austriju, Češku, Poljsku i Rumunjsku. Samo u Poljskoj više od 18.000 zgrada i objekata je oštećeno ili uništeno, s nastavljajućim prijetnjama naseljima na zapadu Poljske. Europska komisija obećala je 10 milijardi eura za pomoć članicama u oporavku od katastrofe.
Stručnjaci povećanje ekstremnih vremenskih događaja poput poplava pripisuju klimatskim promjenama uzrokovanim ljudskim aktivnostima. To ističe hitnu potrebu za globalnom akcijom kako bi se ublažio utjecaj emisija stakleničkih plinova i smanjila učestalost i intenzitet takvih katastrofa u budućnosti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera