Naslov 1: Proširenje kontrola na granicama Njemačke
Njemačka je proširila već uspostavljene kontrolne točke na istoku i jugu kako bi uključila zapadnu kopneni granicu, kako je najavljeno. Graničari u Donjoj Saskoj i Sjevernoj Rajni-Vestfaliji, na granicama s Belgijom i Nizozemskom, počeli su s nadzorom u ponoć. Kontrole će također biti postavljene na granicama s Luksemburgom i Danskom u ponedjeljak.
Naslov 2: Dodatne kontrole i mjere
Dodatne kontrole namijenjene su trajati šest mjeseci kako bi se smanjio broj neovlaštenih ulazaka. Cilj je minimizirati smetnje za putnike i putnike. Kontrole na granici obično nisu dopuštene unutar Schengenskog područja. Prije ovog proširenja, savezna policija provodila je kontrole na granicama s Poljskom, Češkom, Austrijom, Švicarskom, i od Olimpijskih igara u Parizu, Francuskom. Dodatne kontrole zakonski su bile dopuštene od ponoći.
- Ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser izjavila je da su ove mjere potrebne kako bi se dalje smanjila nepravilna migracija. Naredila je uspostavljanje stacionarnih kontrola na svim kopnenim granicama počevši od ponedjeljka.
- Govornik savezne policije spomenuo je da su dodatne časnike rasporedili u Donjoj Sasko kako bi pregledali dolaske iz Nizozemske. Fiksne kontrolne točke postavljene su na Autobahnu 30 u Bad Bentheimu, A280 u Bundeu i Bundesstraße 402 u Schöninghsdorfu (blizu Meppena). Također su najavljene dodatne kontrole na granici s Nizozemskom. U Sjevernoj Rajni-Vestfaliji, savezna policija provjeravala je dolaske iz Belgije na Autobahnu 44 kod Aachena.
- Stacionarne grančne kontrole omogućuju takozvane povrate, koji su manje složeni od osiguranja da netko tko je ilegalno ušao napusti Njemačku. Savezno ministarstvo unutarnjih poslova izvijestilo je o više od 30.000 povrataka na njemačkim granicama od listopada 2023. Trenutno se vraćaju strani državljani bez traženja azila ili oni pod zabranom ulaska. Koalicija je odbila zahtjev frakcije Unije za šire povratke zbog europskih pravnih razloga.
Susjedne zemlje poput Austrije i Poljske izrazile su rezerve prema povećanim graničnim kontrolama. Kancelar Olaf Scholz spomenuo je da je započeo razgovore s liderima susjednih zemalja, uključujući predsjednika Europske komisije, tijekom svojeg putovanja u Uzbekistan.
- Mjere su namijenjene trajati šest mjeseci. Scholz je naglasio važnost učinkovitog upravljanja nepravilnom migracijom kroz te kontrole, s obzirom na visok broj dolazaka u Njemačku. Zeleni, međutim, kritički promatraju ove kontrole, dovodeći u pitanje njihovu učinkovitost s obzirom na osoblje savezne policije.
- Faeser je obavijestila Europsku komisiju o proširenju kontrola prošlog ponedjeljka, navodeći značajno opterećenje Njemačke zbog nepravilne migracije. Ove kontrole planirane su inicialno za šest mjeseci, ali povijest pokazuje da takve mjere često nastavljaju jednom implementirane. Granične kontrole bile su na snazi na kopnenim granicama s Poljskom, Češkom, Švicarskom od sredine listopada i s Austrijom od jeseni 2015., suprotno Schengenskom sporazumu koji ne uključuje takve odredbe. i druge zemlje Schengena također provode kontrole na svojim kopnenim granicama, pozivajući se na razloge poput ograničavanja nepravilne migracije, suprotstavljanja prijetnjama islamističkog terorizma ili adresiranja rizika povezanih s ruskom invazijom na Ukrajinu.
Za više informacija pročitajte na spiegel