Pandemija i ubrzano starenje mozgova adolescenata
Pandemija je negativno utjecala na djecu i tinejdžere na različite načine, pri čemu je nedavno istraživanje pokazalo ubrzano starenje mladih mozgova kao dugoročni učinak. Istraživači s Sveučilišta Washington proučavali su 160 tinejdžera i otkrili da su promjene životnog stila uzrokovane pandemijskim lockdownima uzrokovale ubrzano sazrijevanje tinejdžerskih mozgova, posebno kod ženskih adolescenata. Ubrzano starenje povezano je sa stresom mjera lockdowna. Istraživanje je istaknulo ranjivost tinejdžerskih mozgova na stresore u njihovom okruženju te važnost da roditelji ostanu povezani i prate svoje tinejdžere zbog znakova depresije i anksioznosti.
Implikacije ubrzanog starenja mozgova
Iako ubrzano starenje mozga može imati negativne implikacije, poput povećanog rizika od neuropsihijatrijskih poremećaja, nije jasno jesu li učinci trajni ili će se cerebralni korteks s vremenom vratiti na prikladniju debljinu. Istraživanje također ima ograničenja, poput manjeg uzorka i ne prikupljanja ponašajnih mjera kako bi se preciznije identificirali specifični stresori povezani s lockdownima. Istraživači su prepoznali potrebu za većim uzorcima i dodatnim istraživanjem kako bi se razumio puni utjecaj pandemije na razvoj mozga adolescenata.
- Neurolog dr. Brett Osborn komentirao je štetne posljedice stresa povezanog s pandemijom, napominjući da visoke razine stresa i kortizola mogu oštetiti strukture mozga odgovorne za pamćenje, kognitivne funkcije i emocionalnu regulaciju.
- Produljeni izloženost povišenim razinama kortizola može dovesti do mentalnih poremećaja poput depresije i anksioznosti.
Sveukupno, istraživanje naglašava važnost suočavanja s dugoročnim učincima pandemije na razvoj mozga adolescenata i njihovo mentalno blagostanje, unatoč tome što se pandemija bliži kraju.
Za više informacija pročitajte na FOX News