Povećanje prevalencije roditeljske anksioznosti
Dovodi do porasta onoga što psihoterapeut Jonathan Alpert opisuje kao “helikopterski roditelji sljedeće razine” za studente. Fenomen uključuje roditelje koji idu u krajnosti kako bi pratili i kontrolirali svoju djecu, čak se petljajući u njihove akademske i društvene živote u nastojanju da ublaže svoju anksioznost. Alpert naglašava važnost postizanja ravnoteže koja omogućuje mladima da razviju neovisnost dok i dalje dobivaju podršku od svojih roditelja.
Rezultati pretjeranog roditeljskog nadzora
Dr. Jennifer L. Hartstein ističe da roditeljska anksioznost može negativno utjecati na njihovu djecu, sprječavajući ih da nauče važne životne vještine i mehanizme suočavanja. Dr. Gail Saltz ističe ovaj sentiment, napominjući da helikoptersko roditeljstvo može ometati razvoj samopouzdanja i otpornosti kod mladih odraslih. Ovi stručnjaci sugeriraju da roditelji trebaju stati malo unatrag, kontrolirati svoje reakcije i pružati smjernice umjesto rješavanja problema za svoju djecu.
- Saltz ističe da strah od toga da će njihova djeca doživjeti poteškoće zajedno s željom da izbjegnu pogreške dovodi do prekomjerne roditeljske uključenosti u živote studenata. Ona naglašava da je važno dopustiti mladima da se sami suoče s izazovima za njihov rast i razvoj.
- Alpert potiče roditelje da vide tranziciju svog djeteta na fakultet kao znak uspješnog roditeljstva i da se fokusiraju na podržavanje neovisnosti djeteta umjesto da se prepuste anksioznosti.
Ukupno, tekst ističe štetne posljedice helikopterskog roditeljstva na studente i naglašava važnost roditelja u upravljanju svojom anksioznošću, poticanju neovisnosti svoje djece te traženju podrške od drugih roditelja tijekom tog prijelaznog razdoblja. Konačno, dopuštanje mladima da sami prolaze kroz izazove i uče iz svojih iskustava ključno je za njihov dugoročni uspjeh i dobrobit.
Za više informacija pročitajte na FOX News