Izraelski napad na Jenin
Izraelski napad na okupirani Zapadni Ramallah, posebno ciljajući grad Jenin i njegove izbjegličke logore, još jednom je stavio područje u fokus vojnih napada. Grad, dom gotovo 50.000 ljudi, okružen je izraelskim snagama, s i drugim obližnjim gradovima koji također su suočeni s napadima. Palestinska vlast ističe opsadu bolnica i upozorava na potencijalne posljedice. Jenin, koji ima povijest vojnih upada, suočava se s velikim uništenjem infrastrukture te visokim stopama nezaposlenosti i siromaštva, posebno u izbjegličkom logoru gdje su uvjeti očajni.
Sudjelovanje naoružanih grupa i ciklus nasilja
Prisutnost naoružanih grupa, uključujući Palestinski Islamski Jihad i Hamas, doprinosi napetoj atmosferi u Jeninu, kako se mladići koji su razočarani u PA i ljuti zbog izraelske okupacije pridružuju pokretu otpora. Privlačnost redovnih plaća i umiranje s ponosom motivira mnoge da se pridruže ovim naoružanim grupama. Ciklus nasilja u Jeninu doveo je do dehumanizirajućeg pogleda na područje od strane izraelskih političara i javnosti, s pozivima na vojnu akciju kao osnovnim odgovorom na svake optužbe. Izraelske snage sve više povećavaju svoju prisutnost oko izbjegličkih logora u Jeninu i Tulkaremu, smatrajući ih leglima otpora.
Unatoč tome što je izbjeglički logor, status Jenina kao centra otpora često je zanemaren od strane izraelske javnosti, koja se smatra žrtvama. Nedostatak empatije prema humanitarnim problemima s kojima se suočavaju Palestinci i dehumanizacija Jenina kao “gnijezda terorizma” održava ciklus nasilja u regiji. Povijest vojnih napada u Jeninu, od druge intifade do današnjeg dana, naglašava trajnu borbu i patnju koju proživljavaju njegovi stanovnici.
Za više informacija pročitajte na aljazeera