Interimna vlada Bangladeša ukinula zabranu stranke Jamaat-e-Islami
Interimna vlada Bangladeša, predvođena Nobelovim dobitnikom Muhammadom Yunusom, ukinula je zabranu stranke Jamaat-e-Islami, navodeći nedostatak specifičnih dokaza o umiješanosti u terorističke aktivnosti. Zabrana je nametnuta za vrijeme mandata bivše premijerke Sheikh Hasine tijekom studentskih prosvjeda koji su doveli do njenog ostavke. Stranka, koja ima milijune pristaša, negirala je optužbe za poticanje nasilja tijekom prosvjeda protiv kvote za zapošljavanje u vladi.
Zabrana Jamaat-e-Islamija i kontroverze oko izbora
Jamaat-e-Islami je bio zabranjen od sudjelovanja na izborima 2013. godine zbog kršenja sekularne ustave Bangladeša. Naknadno je bio isključen s izbora 2014., 2018. i siječnja tekuće godine, kada je Hasina osvojila peti mandat usred kontroverzi zbog nedostatka vjerodostojne opozicije. Zabrana Jamaat-e-Islamija osuđena je kao ilegalna, izvanpravna i neustavna od strane stranke.
Mirza Fakhrul Islam Alamgir, glavni tajnik Bangladeške Nacionalne stranke, optužio je vladu Hasine za korištenje zabrane kako bi skrenula pozornost s represije sigurnosnih snaga koja je rezultirala s više od 600 smrti. Odvjetnik stranke, Shishir Monir, izjavio je da Jamaat-e-Islami planira podnijeti peticiju Vrhovnom sudu kako bi tražili obnovu svoje registracije u Izbornom povjerenstvu kako bi mogli sudjelovati u budućim izborima.
Osnovala se 1941. godine, Jamaat-e-Islami se borio protiv stvaranja Bangladeša kao neovisne države tijekom rata za neovisnost od Pakistana 1971. godine. Mnogi stariji vođe stranke osuđeni su za zločine protiv čovječnosti, uključujući ubojstva, otmice i silovanja počinjena tijekom rata za neovisnost. Bangladeš je stekao neovisnost 16. prosinca 1971. godine uz pomoć Indije.
Za više informacija pročitajte na aljazeera